| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Wybór sądu w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Wybór sądu w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Obok pytania o zasadność konkretnej sprawy do przeprowadzenia kościelnego procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa częste jest zapytanie o miejsce, tj. sąd, dla złożenia tej prośby.

Oczywiście istnieją możliwości rozwiązania jakiejś trudności, ale będzie to związane chociażby z wydłużeniem procesu. Nie wspominam szerzej o zabraniu pod uwagę także miejsca Sądu II Instancji.

Aby mieć całą przynajmniej w zarysie wiedzę na temat miejsca prowadzenia kościelnego procesu, warto dodać też o kolejnych możliwościach, związanych jednak z pewnymi warunkami.

Obok powyżej wyliczonych możliwości istnieją też inne, jak: przeprowadzenie procesu przez ten Sąd, na terenie właściwości którego ma stałe miejsce zamieszkania przyszła strona powodowa, po wyrażeniu zgody wikariusza sądowego stałego zamieszkania przyszłej strony pozwanej, zaś obie strony zamieszkują obszar tej samej Konferencji Episkopatu (kan. 1673 nr 3 KPK); oraz: prowadzenie procesu przez ten Sąd, na terenie kompetencji którego jest większość dowodów pod warunkiem uzyskania zgody oficjała stałego miejsca zamieszkania przyszłej strony pozwanej (kan. 1673 nr 4 KPK). Pomijam prowadzenie procesu przez Rotę Rzymską dla zwierzchnich władz (kan. 1673 KPK).

W przypadku rozpoczęcia procesu, a następnie np. powstania kolejnej możliwości wyboru Sądu, sprawy nie można już przenosić (T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, T. IV, Doczesne dobra Kościoła. Sankcje w Kościele. Procesy, Olsztyn 1990, s. 317).

Istnienie kilku kompetentnych Trybunałów o tyle też może być dogodne, gdyż strona (strony) np. po otrzymaniu wyroku negatywnego chcą rozpoczynać proces z nowego tytułu (a zatem nie z tego samego) w innym właściwym Sądzie – mają do tego prawo.

Zobacz również: Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK