REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Proces, termin./ Fot. Fotolia
Proces, termin./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Częstym zapytaniem osób, starających się o stwierdzenie nieważności swojego małżeńskiego związku, jest pytanie o czas trwania tego kościelnego procesu.

Zgodnie z kan. 1453 Kodeksu Prawa Kanonicznego proces w I Instancji powinien trwać rok czasu, natomiast w II - pół roku (w kanonie tym czytamy dokładnie: Sędziowie i trybunały winny się troszczyć, by jak najszybciej, z zachowaniem sprawiedliwości, zakończyć wszystkie sprawy tak, by w trybunale pierwszej instancji nie przeciągały się powyżej roku, zaś w trybunale drugiej instancji powyżej sześciu miesięcy).

REKLAMA

Czas ten, jak jednak pokazuje praktyka, może ulec znacznie wydłużeniu. Pojawia się w związku z tym pytanie: czym jest to spowodowane oraz w jaki sposób można czas oczekiwania na wyrok przybliżyć temu zaleconemu przez Prawodawcę.

Dokładne badanie sprawy

Podstawową przyczyną czasami dłuższego trwania procesu jest przede wszystkim ilość spraw rozpatrywanych przez dany Kościelny Sąd. Przy tym trzeba mieć stale na uwadze, iż proces kościelny jest procesem szczegółowym. Dokonująca się w trakcie niego analiza oświadczeń stron procesowych, zeznań świadków, badanie załączonych dokumentów,  w wielu przypadkach sporządzenie opinii przez kompetentnego Biegłego, w końcu wyrokowanie rozłożone jest w czasie tak, aby po każdej fazie móc przystąpić do kolejnej, aby wziąć też pod uwagę etapy poprzedzające, a wraz z nimi już zgromadzony materiał dowodowy. Jest czymś naturalnym, iż każdej ze stron, biorącej udział w procesie, winno zależeć na tym, aby jej sprawa była dokładnie, szczegółowo zbadana, a jeżeli tak, to musi odbyć się to kosztem czasu, który zostaje przez to wydłużony.

Zobacz również: Oświadczenia stron w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Działanie zainteresowanych

Wiele też jednak zależy od zaangażowania samych stron. Przede wszystkim strona powodowa winna mieć na uwadze, że także od niej zależy czas przebiegu jej sprawy, a jeżeli jej procesu, to tym samym także innych stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Co to oznacza: w praktyce swojej polecam stronom, aby każdorazowo, gdy termin przesłuchania nie jest jeszcze wyznaczony, a wiadome jest, iż etap ten powoli zbliża się, informowali Sąd, np. o swojej nieobecności, gdy ta naturalnie jest planowana (przykładowo: zamierzony wyjazd), tym samym Sąd nie będzie musiał wyznaczać kolejnego terminu, gdy pierwszy zostanie zbagatelizowany przez stronę, która nie informując Sądu o tym, po prostu nie przyjdzie na przesłuchanie. To samo zresztą dotyczy terminu przesłuchania świadków.

Polecam także, już na samym początku procesu, zbadanie dokładne sprawy, a to w celu prowadzenia procesu z kilku tytułów, gdy są one zasadne, aby potem, już w trakcie posuniętego w czasie procesu, nie wnosić o poszerzenie przedmiotu sporu, co wiąże się np. z ponownym przesłuchaniem stron, świadków, sporządzeniem ew. opinii Eksperta, uwag Obrońcy węzła małżeńskiego. Oczywiście, strony nie angażują się w proces tylko na czas składania pozwu, odpowiedzi na niego czy swojego przesłuchania, ale też w wielu innych jego etapach: poddanie się ew. badaniu przez Biegłego, udział w publikacji akt, przygotowanie pisma obrończego, odpowiedzi na uwagi Obrońcy węzła, dołączanie nowych dowodów. Jest rzeczą logiczną, iż czas ulegnie wydłużeniu, gdy strony każdorazowo będą prosić o przedłużenie jakiegoś terminu na wskazanych etapach z różnych przyczyn.

Jak widać, chociażby na tych zaledwie kilku przykładach: czas zależy nie tylko od ilości spraw rozpatrywanych przez dany Kościelny Trybunał, ale w dużej mierze też od pewnej dyscypliny stron. Gdy ta nie zostanie zachowana, wówczas, tak czas swojej sprawy, ale i innych osób zostanie przekroczony od zaleconego.

Wybór Sądu

Z zagadnieniem tym marginalnie związana jest jeszcze inna kwestia, warto ją w tym momencie chociażby pokrótce przybliżyć. A mianowicie, czasami zdarza się, iż przed stroną powodową stoi możliwość wyboru Sądu Kościelnego spośród kilku dla przeprowadzenia przez niego jej sprawy. Jest to już na pewno dla wielu czynnik może nie przeważający, ale czasami warto też, dokonując wyboru właściwego Sądu, wziąć pod uwagę czas trwania w nim tegoż procesu, szczególnie gdy stronie zależy na jego szybkości.

Zobacz również: Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko zaświadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA