| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Czy sąd może znieść separację?

Czy sąd może znieść separację?

Od dwóch lat pozostajemy z mężem w separacji. Ostatnio pogodziliśmy się. Czy możemy wnieść sprawę do sądu o zniesienie separacji?

Jeżeli małżonkowie pozostający w separacji pogodzą się i chcieliby stać się znów małżeństwem, mają prawo wystąpić do sądu o zniesienie separacji. Nie muszą ponownie wstępować w związek małżeński.

Sprawa o zniesienie separacji toczy się przed sądem okręgowym właściwym dla wspólnego miejsca zamieszkania małżonków bądź wspólnego miejsca ich pobytu. Aby sąd mógł wszcząć postępowanie małżonkowie muszą wnieść zgodny wniosek. Sąd przeprowadza rozprawę i wydaje postanowienie o zniesieniu separacji. Gdy postanowienie uprawomocni się, małżonkowie ponowienie stają się pełnym małżeństwem.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Sąd znosząc separację powinien orzec o tym, kto będą sprawował władzę rodzicielską nad ich wspólnym małoletnim dzieckiem. Sąd ustala, czy dla dobra tego dziecka nie powinien zostać utrzymany taki sam sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, jak w wyroku o separacji.

Na zgodny wniosek stron, sąd znosząc separację, może orzec również o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Zobacz serwis: Separacja

Małżonkowie mogą być jednak nadal zainteresowani dalszym pozostawaniem w rozdzielności majątkowej. Jeżeli wystąpią w tej sprawie ze zgodnym wnioskiem to sąd musi nadal utrzymać tę rozdzielność.

Podstawa prawna

Art. 611 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli małżonkowie pozostający w separacji pogodzą się i chcieliby stać się znów małżeństwem, mają prawo wystąpić do sądu o zniesienie separacji.
Jeżeli małżonkowie pozostający w separacji pogodzą się i chcieliby stać się znów małżeństwem, mają prawo wystąpić do sądu o zniesienie separacji.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »