| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Notariusz nie zwolni od podatku od spadku

Notariusz nie zwolni od podatku od spadku

Pomimo tego, że notariusz jest co do zasady płatnikiem podatku od spadków i darowizn – w przypadku poświadczenia dziedziczenia- formalności przed Urzędem Skarbowym nadal będą musieli dokonywać spadkobiercy.

Od października 2008 postępowanie spadkowe będzie można przeprowadzić przed notariuszem. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie postępowania. W sądach cywilnych trzeba bowiem czekać na przeprowadzenie rozprawy – notariusz będzie mógł „załatwić sprawę od ręki”

Osoby najbliższe zmarłemu mogą być zwolnione od podatku od spadków. Wymaga to jednak zgłoszenia przez nich spadku do urzędu skarbowego. Mają na to termin – 30 dni od daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Od 02.10.2008 postępowanie to (zwane poświadczaniem dziedziczenia) będzie można przeprowadzić u notariusza. Wydawało by się, że zważywszy na to, że notariusz jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn – to on dokona zgłoszenia w urzędzie skarbowym – nic bardziej mylnego.

Zobacz również: Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Notariusz nie będzie płatnikiem w przypadku dziedziczenia- jednak nie jest to do jednak wina – a celowe działanie ustawodawcy, zupełnie uzasadnione.

1. W momencie poświadczania dziedziczenie często nie jest znana wartość spadku (która zazwyczaj ujawnia się podczas jego działu).

2. Nie znając wartości składników majątkowych – notariusz nie może wyliczyć podatku

3. Podając błędną wartość (np. w oparciu o twierdzenia spadkobierców) – mógłby złamać prawo.

Tak więc, mimo przekazania w ręce notariuszy poświadczania dziedziczenia, nadal spadkobiercy (w krótkim terminie i z możliwością pomyłki) będą zobowiązani udowadniać, że są zwolnieni z podatku – pod rygorem utraty zwolnienia.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK