| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Problem rzekomego spadkobiercy

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Ustawodawca zapewnia ochronę osób trzecich dokonujących czynności prawnych z osoba która uważana jest za spadkobiercę.

Tzw. rzekomy spadkobierca to osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, ale w rzeczywistości spadkobiercą nie jest.

W każdym przypadku spadkobierca nabywa spadek z datą jego otwarcia, a postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają tylko ten fakt. Niestety może zdarzyć się tak, że postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia będą określać spadkobiercą kogoś kto spadkobiercą nie jest.

Zobacz również: Ochrona dziedziczenia

Potwierdzenie praw do spadku na podstawie ustawy otrzymał jedyny syn zmarłego, okazało się jednak że spadkodawca pozostawił nieznany spadkobiercom ustawowym testament, a spadkobierca testamentowy jeszcze nie wystąpił o potwierdzenie swoich praw do spadku. W takiej i podobnych sytuacjach syn wskazany (wbrew rzeczywistemu stanowi prawnemu) w postanowieniu sądu lub akcie poświadczenia dziedziczenia jako spadkobierca, jest w rzeczywistości osobą nieuprawnioną do spadku. 

Ochrona interesu osoby trzeciej, która dokonała czynności prawnej z osobą określającą się jako spadkobierca pojawi się w sytuacji uchylenia tego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia. Brak wiedzy musi wystąpić w chwili dokonywania czynności.

Dobra wiara osoby trzeciej musi zatem istnieć w chwili dokonywania czynności.

Osoba trzecia działa w złej wierze, nie tylko wtedy gdy wie o niezgodności treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lecz także gdy brak tej wiadomości jest wynikiem rażącego niedbalstwa

W związku z powszechnie przyjmowanym domniemaniem dobrej wiary dopiero obalenie tego domniemania pozwala stwierdzić, że osoba działała w złej wierze.
Nabycie na rzecz osoby trzeciej będzie skuteczne nawet po uchyleniu aktów stwierdzających nabycie spadku.

Dokonane przez osobę nieuprawnioną rozporządzenie będzie skuteczne wobec rzeczywistego spadkobiercy. Nie będzie on mógł podważyć takiego rozporządzenia.

Prawdziwy spadkobierca będzie mógł jedynie wytoczyć powództwo z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przeciwko osobie, która rozporządziła prawem.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia.
Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK