| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Dziedziczenie w spółce partnerskiej

Dziedziczenie w spółce partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego. Prowadzona jest przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Oznacza to, że ich udziały nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż w miejsce zmarłego partnera wstąpi jego spadkobierca posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Spadkobiercy w postępowaniu likwidacyjnym

Jeżeli w umowie spółki nie znajduje się postanowienie, iż w razie śmierci jednego z partnerów spółka prowadzi dalej działalność, ulega rozwiązaniu. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego. Spadkobiercy zmarłego partnera wstępują w jego miejsce i podczas całego postępowania ich zobowiązania wobec spółki są znacznie ograniczone. Oznacza to, że spadkobiercy do chwili przyjęcia spadku odpowiadają za zobowiązania spółki tylko co do wysokości przysługującego spadku. Możliwe jest również przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem za długi. W takiej sytuacji spadkobiercy odpowiadają tylko co do wysokości aktywów spadku. Podczas prowadzonego postępowania likwidacyjnego do zakończenia postępowania o dział spadku, spadkobiercy odpowiadają solidarnie. Natomiast po przeprowadzeniu działu, odpowiadają co do wysokości udziałów w spadku.

Zobacz: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Rozliczenie spadkobierców

Śmierć partnera powoduje ustanie jakichkolwiek więzi majątkowych pomiędzy nim a spółką. W takim przypadku jego wkład do spółki podlega dziedziczeniu a spadkobiercom przysługuje roszczenie o zwrot wartości wkładu. Zatem mogą domagać się rozliczenia wkładu. Wartość takiego udziału oblicza się z uwzględnieniem wartości zbywczej majątku spółki na dzień śmierci partnera.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK