| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą po nim

Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą po nim

Dla prawa spadkowego nie ma znaczenia czy dziecko spadkodawcy pochodzi z jego obecnego czy wcześniejszego małżeństwa. Wszyscy zstępni (dzieci) dziedziczą na równi.

Dzieci i dalsi zstępni spadkodawcy (w sytuacji, w której dane dziecko nie dożyło spadku, jego miejsc zajmują jego dzieci lub odpowiednio dalsi zstępni) są uprzywilejowanymi spadkobiercami. Jedyną osobą, z którą muszą dzielić się spadkiem jest małżonek spadkodawcy (o ile związek trwał w momencie śmierci spadkodawcy)- przy czym udział małżonka nie może być mniejszy niż 1/4. Oznacza to, że w przypadku więcej niż trójki dzieci- spadkobiercy- ich udział musi się odpowiednio zmniejszać.

 

 

Stanisław C. pozostawił małżonkę i 5 dzieci. Z uwagi na to, że małżonek zawsze dziedziczy co najmniej 1/4 udział dzieci wyniesie : 3/4 : 5 = 3/20.

Jeśli spadkodawca nie miał małżonka, lub ten zmarł (lub małżeństwo ustało przed śmiercią) całość spadku przypada dzieciom – w częściach równych. Oznacza to, że inni potencjalni spadkobiercy (jak rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo, a obecnie także dalsi krewni) nie będą powołani jeśli ten pozostawił po sobie zstępnych.

Zgodnie z kodeksem cywilnym dzieci spadkodawcy dziedziczą w częściach równych – niezależnie od tego, czy wszystkie pochodzą z jednego związku (czy też z różnych związków nieformalnych). Udział każdego dziecka jest równy. 


Podstawowy krąg dziedziczenia ustawowego

Jeśli jedno z dzieci nie dożyje otwarcia spadku – jego udział przypada jego zstępnym (wnukom spadkodawcy). Jeśli dane dziecko nie pozostawiło zstępnych, jego udział przypada pozostałym spadkobiercom (przysporzenie).

Dzieci małżonka spadkodawcy (pasierbowie) - co do zasady nie dziedziczą -porównaj

Dziecko spadkodawcy nie będzie dziedziczyć, jedynie na skutek czynności prawnych podjętych przez spadkodawcę lub pewnych okoliczności, które samo wywoła.
Dziecko nie dziedziczy jeśli:
- odrzuci spadek,
- zostanie pominięte w testamencie (pozostaje mu jednak roszczenie o zachowek),
- zostanie pominięte i wydziedziczone (bez prawa do zachowku),
- zostanie uznane za niegodne dziedziczenia,
- podpisze z przyszłym spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK