| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą po nim

Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą po nim

Dla prawa spadkowego nie ma znaczenia czy dziecko spadkodawcy pochodzi z jego obecnego czy wcześniejszego małżeństwa. Wszyscy zstępni (dzieci) dziedziczą na równi.

Dzieci i dalsi zstępni spadkodawcy (w sytuacji, w której dane dziecko nie dożyło spadku, jego miejsc zajmują jego dzieci lub odpowiednio dalsi zstępni) są uprzywilejowanymi spadkobiercami. Jedyną osobą, z którą muszą dzielić się spadkiem jest małżonek spadkodawcy (o ile związek trwał w momencie śmierci spadkodawcy)- przy czym udział małżonka nie może być mniejszy niż 1/4. Oznacza to, że w przypadku więcej niż trójki dzieci- spadkobiercy- ich udział musi się odpowiednio zmniejszać.

 

 

Stanisław C. pozostawił małżonkę i 5 dzieci. Z uwagi na to, że małżonek zawsze dziedziczy co najmniej 1/4 udział dzieci wyniesie : 3/4 : 5 = 3/20.

Jeśli spadkodawca nie miał małżonka, lub ten zmarł (lub małżeństwo ustało przed śmiercią) całość spadku przypada dzieciom – w częściach równych. Oznacza to, że inni potencjalni spadkobiercy (jak rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo, a obecnie także dalsi krewni) nie będą powołani jeśli ten pozostawił po sobie zstępnych.

Zgodnie z kodeksem cywilnym dzieci spadkodawcy dziedziczą w częściach równych – niezależnie od tego, czy wszystkie pochodzą z jednego związku (czy też z różnych związków nieformalnych). Udział każdego dziecka jest równy. 


Podstawowy krąg dziedziczenia ustawowego

Jeśli jedno z dzieci nie dożyje otwarcia spadku – jego udział przypada jego zstępnym (wnukom spadkodawcy). Jeśli dane dziecko nie pozostawiło zstępnych, jego udział przypada pozostałym spadkobiercom (przysporzenie).

Dzieci małżonka spadkodawcy (pasierbowie) - co do zasady nie dziedziczą -porównaj

Dziecko spadkodawcy nie będzie dziedziczyć, jedynie na skutek czynności prawnych podjętych przez spadkodawcę lub pewnych okoliczności, które samo wywoła.
Dziecko nie dziedziczy jeśli:
- odrzuci spadek,
- zostanie pominięte w testamencie (pozostaje mu jednak roszczenie o zachowek),
- zostanie pominięte i wydziedziczone (bez prawa do zachowku),
- zostanie uznane za niegodne dziedziczenia,
- podpisze z przyszłym spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK