REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ująć w księgach rachunkowych operacje związane z funduszem alimentacyjnym

Jakie zasady obowiązują w przypadku ewidencji operacji dotyczących funduszu alimentacyjnego w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej i organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego?

Skarbówka straci pierwszeństwo w ściąganiu długów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmianę prawa upadłościowego, w wyniku którego urzędy skarbowe mogą stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów.

Sprzedaż wierzytelności – skutki w PCC

Umowa sprzedaży wierzytelności, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w przypadku objęcia tej czynności podatkiem VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych płacić nie trzeba

Zastaw na prawach

Zastaw jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności może zostać ustanowiony nie tylko na rzeczach ruchomych, ale również na prawach. Prawa mogą być przedmiotem zastawu, o ile są zbywalne.

REKLAMA

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

REKLAMA

Odebranie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uchyla się od spłaty alimentów można wnioskować o zabranie mu prawa jazdy. Należy również pamiętać, iż osoba niepłacąca alimentów może zostać oskarżona o uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych na podstawie kodeksu karnego.

Fundusz alimentacyjny 2013

Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które na celu mają doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania. Jakie są etapy postępowania?

Czy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego jest przychodem?

Jeżeli podatnik kwotę należności wynikającą z danej transakcji zaliczył do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury (i jednocześnie nie zaliczył do kosztów podatkowych tej - jak się potem okazało - nieściągalnej wierzytelności) - uregulowanie części tej należności przez ubezpieczyciela zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia od ryzyka kupieckiego nie spowoduje powstania przychodu u tego podatnika.

Zadłużenie lokatorów duże. Największy dłużnik kupi M3 w Warszawie

Rosną długi lokatorów. Największe trudności w opłacaniu czynszu pojawiają się na Mazowszu oraz Śląsku. W tych regionach mieszka 30 proc. zadłużonych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem kolejnej ustawy deregulacyjnej. Proponowane są uproszczenia mające zredukować bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości oraz nadmierne obciążenia administracyjne. Jedną z planowanych zmian jest skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni.

Klient nie płaci – jak odzyskać uiszczone podatki VAT i PIT

Aby uruchomić procedurę odzyskiwania uiszczonego VAT wykazanego na fakturach niezapłaconych przez klientów - przedsiębiorca musi czekać 180 dni. Do zakończenia całej procedury zwrotu VAT potrzeba co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej jest w przypadku PIT. Na zaliczenie do kosztów podatkowych kwot zaliczonych wcześniej do przychodów, przedsiębiorca może czekać nawet kilka lat (aż zakończy się sprawa w sądzie i egzekucja okaże się bezskuteczna).

Ulga na złe długi – sposób na nieściągalne wierzytelności

Brak terminowej spłaty należności jest problemem powszechnie znanym w ramach stosunków zobowiązaniowych pomiędzy kontrahentami. Celem zapobieżenia zbyt negatywnym skutkom powyższego procederu, ustawa o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) umożliwia przedsiębiorcom dokonanie korekty podatku należnego, o ile uprawdopodobnią, że należności nie zostały wyegzekwowane.

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Jednakże nie można wydać decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeżeli w ostatnim półroczu płacił on 50% kwoty zasądzonych alimentów.

Jaki jest sposób naliczania odsetek?

Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia przez dłużnika. Nie ma przy tym znaczenia to, czy wierzyciel poniósł jakąś szkodę. Od jakiego momentu można zacząć naliczać odsetki?

Niewypłacalny kontrahent – co zrobić?

Niewypłacalny kontrahent to bariera rozwoju dla ponad 60 proc. małych i średnich firm. Dowiedz się jak twoja firma może poradzić sobie z zatorami płatniczymi.

Czy przedawnienie roszczeń wobec dłużnika osobistego ma wpływ na dłużnika rzeczowego?

Sam fakt przedawnienia wierzytelności głównej (kredytu) nie uniemożliwia jednak dochodzenia tego kredytu od dłużnika rzeczowego pod warunkiem, że roszczenie wobec niego o spłatę kredytu się nie przedawniło. Są to bowiem dwa różne roszczenia.

Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości? (cz. 2)

Podstawą uprawniającą do ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika. Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?

Wniosek o ogłoszenie upadłości może być dobrym straszakiem na kontrahenta. Należy jednak ostrożnie korzystać z tej opcji. Zgłoszenie wniosku w złej wierze może narazić wnioskodawcę na roszczenia odszkodowawcze.

Jak usunąć swoje dane z rejestru dłużników?

Banki nie chcą wiązać się z dłużnikami, którzy nie spłacają rat w terminie. Dlatego byłemu dłużnikowi zaleca się sprawdzenie swojej historii kredytowej, zanim złoży wniosek o finansowanie. Jeżeli wszystkie zaległości są już uregulowane, dłużnik może wystąpić o wykreślenie z rejestru dłużników.

Praktyczne aspekty podstawienia wierzytelności hipotecznej

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece sprzed ponad roku wprowadziła możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością przy jednoczesnym zachowaniu tej samej hipoteki. Jak to funkcjonuje w praktyce?

Umowne kumulatywne przystąpienie do długu

We współcześnie rozwiniętych stosunkach gospodarczych szczególnie ważną rolę odgrywa stopień ryzyka, związany z niewykonaniem zobowiązania przez nierzetelnego dłużnika. Z tego też względu wierzyciele często poszukują dodatkowych, prawnych zabezpieczeń dla spełnienia świadczenia albo wręcz uzależniają możliwość zawarcia umowy od zapewnienia przez dłużnika odpowiedniego zabezpieczenia.

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Potrącenie

Potrącenie jest uregulowane w Kodeksie cywilnym. Potrącenie to umorzenie wierzytelności, które są wobec siebie przeciwstawne.

Poręczenie

Umowa poręczenia jest umową cywilną i regulowana jest przez Kodeks cywilny. Poręczenie polega na zabezpieczeniu długu.

Lichwa

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent. Jest to stosunek pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który polega na ustaleniu bardzo wysokich odsetek za pożyczone pieniądze.

Faktoring

Faktoring polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. Umowa faktoringu ma charakter dwustronny. Należy do umów handlowych nienazwanych i powstała w oparciu o zasadę swobody umów.

Kiedy należy ogłosić upadłość?

Ogłoszenie upadłości kojarzy się z ostatecznym niepowodzeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, potocznie nazywane jest bankructwem. Kiedy ogłosić upadłość?

Upadłość konsumencka - kiedy sąd oddali wniosek?

W pewnych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest niemożliwe. I to już na etapie składania samego wniosku.

Rodzaje weksli

Weksel jest papierem wartościowym, który stanowi bezwarunkowe polecenie zapłaty. Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych sprawia, że są one popularnym zabezpieczeniem wierzytelność, będąc przy okazji surogatem pieniądza.

Skarga pauliańska wobec rozporządzenia majątkiem wspólnym małżonków

Wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku wspólnego małżonków, jeżeli dług został zaciągnięty bez zgody obojga. Brak zgody obojga małżonków nie przeszkadza jednak wniesieniu skargi pauliańskiej – głosi uchwała SN.

Pozorne bankructwo

Czyn zabroniony pozornego bankructwa polega na tym, że osoba, która będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku. Takiej samej karze podlega ten, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.

Windykacja przedawnionego długu

Firmy windykacyjne to podmioty gospodarcze, które zawodowo zajmują się ściąganiem należności. Nie mają jednak uprawnień komornika. Czy mogą żądać spełnienia przedawnionego roszczenia?

Natychmiastowa wymagalność zobowiązania - kiedy nie trzeba czekać na termin wykonania umowy

Kluczową rolę w stosunkach zobowiązaniowych pełni termin spełnienia świadczenia przez dłużnika. Oznacza on moment, po upływie którego roszczenie wierzyciela staje się wymagalne, a dłużnik może ponosić negatywne konsekwencja znalezienia się w stanie opóźnienia (bądź zwłoki). Jednak czasem nie trzeba czekać na ten moment i można natychmiastowo żądać wykonania umowy.

Lepiej zadbać o pisemną zgodę małżonka kontrahenta na zawarcie umowy

W dniu 18 marca 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą w sprawie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.) nie jest dopuszczalne stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika (sygn. akt III CZP 117/2010, dalej „Uchwała”).

Weksel jako zabezpieczenie umowy

Weksel jest jednym ze sposobów zabezpieczenia umów, szczególnie w obrocie profesjonalnym. Gwarantuje nam pełne i terminowe wykonanie zobowiązania przez naszego kontrahenta.

Zmiana wierzyciela i jej skutki prawne

Jakie skutki wywołuje zmiana wierzyciela? Czy w każdej sytuacji jest możliwa? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Powiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności - WZÓR PISMA

Wierzyciel może dokonać przelewu wierzytelności, przysługującej mu względem dłużnika na osobę trzecią. Taka możliwość może być jednak wyłączona na mocy ustawy, umowy lub też wynikać z właściwości zobowiązania. Zbywca jest obowiązany powiadomić o cesji dłużnika.

Umowa przystąpienia do długu - WZÓR UMOWY

Przystępujący zobowiązuje się, iż przystępuje do długu Dłużnika i staje się wraz z nim odpowiedzialny solidarnie wobec wierzyciela.

Ukrywanie majątku - jaka odpowiedzialność?

Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Umiejętność ograniczania ryzyka w działalności gospodarczej jest cenna. Jednym ze sposobów jest ustanowienie hipoteki na nieruchomościach dłużnika. Jak tego dokonać i co nam to daje?

Jak wszcząć egzekucję?

Uzyskanie korzystnego i prawomocnego wyroku sądowego zasądzającego nasze roszczenie to dopiero pierwszy krok. Następnym będzie przeprowadzenie egzekucji. Jak ją wszcząć?

Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Wspólnik spółki osobowej ponosi odpowiedzialność z całego swojego majątku za zobowiązania spółki. W jakich warunkach odpowiedzialność ta będzie dotyczyła także majątku wspólnego małżonków?

Dłużnik nie płaci przez 830 dni

830 dni - tyle trwa dochodzenie należności w Polsce. Skrócenie tego okresu można uzyskać dzięki uproszczeniu procedur sądowych i egzekucyjnych - uważa PKPP Lewiatan.

Kompensata w spółce

Na czym polega kompensata w spółce? Ekspert wyjaśnia krok po kroku, jakie zasady rządzą kompensatą wierzytelności i jakie są jej następstwa.

REKLAMA