reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Weksle > Rodzaje weksli

Rodzaje weksli

Weksel jest papierem wartościowym, który stanowi bezwarunkowe polecenie zapłaty. Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych sprawia, że są one popularnym zabezpieczeniem wierzytelność, będąc przy okazji surogatem pieniądza.

Weksel trasowany

Weksel to nic innego jak papier wartościowy, który stanowi polecenie zapłaty. Jest on wygodnym środkiem zabezpieczenia wierzytelności i stanowi także dogodny środek obrotu, zastępując (zwłaszcza w przypadkach braku gotówki) tradycyjne środki płatnicze. Wyróżniane są dwa podstawowe rodzaje weksli: trasowany i własny.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z papierem wartościowym, w którym wystawca zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (nazywamy ją trasatem) dokona na rzecz odbiorcy (nazwanej remitentem) zapłaty określonej sumy pieniędzy. Weksel trasowany stanowi wygodne uproszczenie relacji między trzema kontrahentami, kiedy to podmiot A, będąc dłużnikiem podmiotu B, spłaci podmiot C będący wierzycielem podmiotu B. Tym samym za pomocą spłaty weksla trasowanego dojdzie do zaspokojenia dwóch wierzytelności .

A jest dłużnikiem B na 10 tys. zł. Jednocześnie B ma taki sam dług względem C. B wystawi weksel trasowany, w którym zobowiązanym do zapłaty (trasatem) będzie A, zaś odbiorcą (remitentem) będzie C. A, będący trasatem, akceptuje weksel, czym staje się zobowiązany do zapłaty. A spłacając weksel zaspokoi dług B względem C, jednocześnie sam zaspokoi dług jaki miał względem B.

Korzyść z wykorzystania weksla trasowanego jest wyraźnie widoczna. B nie musi czekać z zaspokojeniem swojego wierzyciela, aż z zobowiązań wywiąże się jego dłużnik. Wystawiając weksel trasowany może w jednym dokumencie połączyć chwilę ściągnięcia własnej wierzytelności (lub jej części) z chwilą spłaty własnego zadłużenia.

Zobacz: Weksel jako zabezpieczenie umowy

Weksel własny

Drugim rodzajem jest weksel własny, w którym to wystawca weksla przyrzeka, iż sam zapłaci odbiorcy.

Dlaczego weksel?

Popularność weksli w obrocie handlowym wynika m.in. z tzw. abstrakcyjności zobowiązań wekslowych. Innymi słowy ważność i skuteczność weksla nie jest zależna od ważności innych czynności prawnych. Zapłata z weksla ma charakter bezwarunkowy i nie jest zależna od jakichkolwiek zewnętrznych warunków.

X zawarł z Y umowę sprzedaży, w której płatność miała nastąpić za pomocą weksla. Zobowiązanie do zapłaty, jakie wynika z weksla ma charakter bezwarunkowy. Tym samym osoba zobowiązana do zapłaty nie będzie mogła zasłonić się faktem, że np. umowa sprzedaży jest nieważna.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama