REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje weksli

Weksel własny albo trasowany.
Weksel własny albo trasowany.

REKLAMA

REKLAMA

Weksel jest papierem wartościowym, który stanowi bezwarunkowe polecenie zapłaty. Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych sprawia, że są one popularnym zabezpieczeniem wierzytelność, będąc przy okazji surogatem pieniądza.

Weksel trasowany

Weksel to nic innego jak papier wartościowy, który stanowi polecenie zapłaty. Jest on wygodnym środkiem zabezpieczenia wierzytelności i stanowi także dogodny środek obrotu, zastępując (zwłaszcza w przypadkach braku gotówki) tradycyjne środki płatnicze. Wyróżniane są dwa podstawowe rodzaje weksli: trasowany i własny.

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z papierem wartościowym, w którym wystawca zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (nazywamy ją trasatem) dokona na rzecz odbiorcy (nazwanej remitentem) zapłaty określonej sumy pieniędzy. Weksel trasowany stanowi wygodne uproszczenie relacji między trzema kontrahentami, kiedy to podmiot A, będąc dłużnikiem podmiotu B, spłaci podmiot C będący wierzycielem podmiotu B. Tym samym za pomocą spłaty weksla trasowanego dojdzie do zaspokojenia dwóch wierzytelności .

A jest dłużnikiem B na 10 tys. zł. Jednocześnie B ma taki sam dług względem C. B wystawi weksel trasowany, w którym zobowiązanym do zapłaty (trasatem) będzie A, zaś odbiorcą (remitentem) będzie C. A, będący trasatem, akceptuje weksel, czym staje się zobowiązany do zapłaty. A spłacając weksel zaspokoi dług B względem C, jednocześnie sam zaspokoi dług jaki miał względem B.

Korzyść z wykorzystania weksla trasowanego jest wyraźnie widoczna. B nie musi czekać z zaspokojeniem swojego wierzyciela, aż z zobowiązań wywiąże się jego dłużnik. Wystawiając weksel trasowany może w jednym dokumencie połączyć chwilę ściągnięcia własnej wierzytelności (lub jej części) z chwilą spłaty własnego zadłużenia.

Zobacz: Weksel jako zabezpieczenie umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weksel własny

Drugim rodzajem jest weksel własny, w którym to wystawca weksla przyrzeka, iż sam zapłaci odbiorcy.

Dlaczego weksel?

REKLAMA

Popularność weksli w obrocie handlowym wynika m.in. z tzw. abstrakcyjności zobowiązań wekslowych. Innymi słowy ważność i skuteczność weksla nie jest zależna od ważności innych czynności prawnych. Zapłata z weksla ma charakter bezwarunkowy i nie jest zależna od jakichkolwiek zewnętrznych warunków.

X zawarł z Y umowę sprzedaży, w której płatność miała nastąpić za pomocą weksla. Zobowiązanie do zapłaty, jakie wynika z weksla ma charakter bezwarunkowy. Tym samym osoba zobowiązana do zapłaty nie będzie mogła zasłonić się faktem, że np. umowa sprzedaży jest nieważna.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA