reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Czym jest umowa faktoringu?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Istota

Umowa faktoringu ma dwustronny charakter. Jest umową nienazwaną i w dużej mierze powstała w oparciu o zasadę swobody umów.

Faktoring polega na wykupieniu przez bank lub wyspecjalizowanego w tej kwestii przedsiębiorcę od faktoranta jego przyszłych wierzytelności, jakie powstaną z tytułu sprzedaży lub świadczenia usług podmiotowi trzeciemu. Faktoring polega de facto na odroczeniu terminu płatności.

Umowa faktoringu ma silny związek z kredytem kupieckim. Faktor (np. bank) odkupuje od faktoranta (przedsiębiorcy) jego faktury i wypłaca mu jakiś procent ich wartości. Pozostała część wartości - minus koszty faktoringu - trafiają do przedsiębiorcy w momencie zapłaty za usługę przez klienta przedsiębiorcy.

Faktor może wykonywać następujące czynności – finansuje bezsporne i niewymagalne należności oraz egzekwuje należności przy czym przejmuje ryzyko wypłacalności odbiorcy.

Rodzaje faktoringu

Wyróżnia się kilka typów faktoringu. Najpopularniejszy jest faktoring pełny, który powoduje, że wraz z cesją wierzytelności, na faktora przechodzi pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika przedsiębiorcy.

Kolejny rodzaj to faktoring niepełny, często określany również regresowym. Polega on na tym, że ryzyko niewypłacalności dłużnika nie przechodzi na faktora i cały czas pozostaje po stronie przedsiębiorcy.

Kolejny rodzaj to faktoring mieszany. Jego istotą jest to, że faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika, ale tylko w pewnym zakresie. Przeważnie jest to oznaczona w umowie kwota pieniędzy.

Zobacz: Pułapki w umowach przedwstępnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyróżnia się kilka typów faktoringu.
Wyróżnia się kilka typów faktoringu.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama