REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Faktoring polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. Umowa faktoringu ma charakter dwustronny. Należy do umów handlowych nienazwanych i powstała w oparciu o zasadę swobody umów.

Zobacz serwis: Rynek kredytów

Faktor

Jest to podmiot działający jako pośrednik, najczęściej jest to bank lub wyspecjalizowany do tego przedsiębiorca. Faktor odkupuje od przedsiębiorcy jego faktury i wypłaca mu jakiś procent ich wartości. Pozostała część plus koszty faktoringu trafia do przedsiębiorcy w momencie zapłaty za usługę przez klienta przedsiębiorcy. Faktor jest stroną umowy faktoringu.

Faktorant

Faktorant również jest stroną umowy faktoringu. Faktorantem są przedsiębiorcy, którzy trudnią się przeważnie sprzedażą lub świadczeniem usług.

Dłużnik

Dłużnik jest odbiorcą towaru albo usługi. Jest on zobowiązany do zapłaty za te dobra. Warto wskazać, że nie jest on stroną umowy faktoringu.

Faktoring może przybrać postać zarówno jednorazowej umowy, jak również linii faktoringu. Przy jednorazowej umowie faktor dokonuje wykupu jednej lub kilku wskazanych w umowie wierzytelności, podczas gdy przy linii faktoringu chodzi o nabywanie zobowiązań spełniających oznaczone przesłanki w okresie trwania umowy, do określonej górnej granicy wartości.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA