REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest sposób naliczania odsetek?

Monika Pązik
świadczenie główne, roszczenie pieniężne, odsetki od odsetek /Fot. Fotolia
świadczenie główne, roszczenie pieniężne, odsetki od odsetek /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia przez dłużnika. Nie ma przy tym znaczenia to, czy wierzyciel poniósł jakąś szkodę. Od jakiego momentu można zacząć naliczać odsetki?

Odsetki za czas opóźnienia

Zgodnie z art. 481 § 1 kodeksu cywilnego wierzyciel może zażądać odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia przez dłużnika. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna. Z tego przepisu wynika zatem ustawowy obowiązek zapłaty odsetek niezależnie od przyczyny opóźnienia w płatności głównego świadczenia. Ponadto wierzyciel może dochodzić zapłaty odsetek bez względu na to, czy poniósł jakąkolwiek stratę. Stopa procentowa danych odsetek może być ustalona z góry, jednakże jeżeli nie jest oznaczona, należą się odsetki ustawowe (określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych). Wierzyciel może żądać odsetek według wyższej stopy, jeżeli wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż ustawowa.

REKLAMA

Zobacz: Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Wysokość odsetek ustala się na 13% w stosunku rocznym.

Odsetki od odsetek

W praktyce  możliwe jest naliczenie odsetek od odsetek. Od zaległych odsetek można żądać odsetek od momentu wniesienia o nie powództwa (art. 482 kodeksu cywilnego). Jest to norma bezwzględnie obowiązująca mająca na celu ochronę dłużnika przed nadmiernym zadłużeniem, ponieważ nie pozwala na ustalenie z góry odsetek od zaległych odsetek.

Naliczanie odsetek w zależności od rodzaju świadczenia

Termin spełnienia świadczenia jest uzależniony od rodzaju zobowiązania. Mogą być to zobowiązania terminowe jak w przypadku roszczenia od ubezpieczyciela bądź bezterminowe jak wezwanie dłużnika do zapłaty przez wierzyciela. W zależności od sytuacji inny jest termin naliczania odsetek za opóźnienie w spełnieniu danego świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetki przyznawane od ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczeniem (które jest najczęściej świadczeniem pieniężnym) w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia. Nie ma możliwości przedłużenia tego terminu, gdyż byłoby to niekorzystne dla osoby uprawnionej do tego świadczenia. W przypadku niespełnienia tego świadczenia powstaje obowiązek zapłaty odsetek zgodnie z art. 481 § 1 kodeksu cywilnego. Jednakże, gdy ubezpieczyciel popadł w zwłokę, osobie uprawnionej do świadczenia pieniężnego będzie przysługiwało roszczenie o odsetki oraz roszczenie o naprawienie wynikłej przez to szkody, czyli roszczenie odszkodowawcze.

Wymagalność odsetek

Zgodnie z art. 455 kodeksu cywilnego jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Poprzez takie wezwanie powstaje konieczność niezwłocznego wykonania świadczenia. Oznacza to, że roszczenie o zapłatę odsetek tytułem opóźnienia powstaje po upływie czasu do spełnienia określonego świadczenia głównego. Wierzyciel nabywa prawo do odsetek pierwszego dnia po upływie danego czasu, przy czym odsetki liczone są za każdy dzień opóźnienia oddzielnie.

Ograniczenia w terminie naliczania odsetek

Co do zasady odsetki naliczane są od pierwszego dnia opóźnienia w przypadku niespełnienia świadczenia w terminie. Jednakże wyjątkiem od tej zasady są odsetki przyznawane w przypadku roszczeń o odszkodowanie bowiem w takiej sytuacji odsetki naliczane są od daty wyroku orzekającego odszkodowanie określonego według cen z daty, w której powinno być spełnione (art. 363 § 2 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że odsetki powinny zostać naliczane od dnia wezwania do zapłaty.

Przedawnienie roszczenia o odsetki

Roszenia o odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia traktowane są jako świadczenia okresowe, więc ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego.

Zobacz: Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA