| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

Chciałbym sfinansować koszty pogrzebu mojego ojca z rachunku bankowego, który po sobie zostawił. Nie znam jednak kodu PIN do jego karty, nie mam również prawa dysponowania wkładem z rachunku. Czy w takiej sytuacji mogę się udać do banku?

Tak. W zasadzie jest to nawet pożądanie działanie ze strony bliskich, którzy organizują pochówek zmarłego. Zgodnie z art. 55 Prawa bankowego w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku. Osoba, która będzie się ubiegać o to, będzie musiała przedstawić rachunku potwierdzające wysokość kosztów pogrzebu.

Bliscy powinni się wystrzegać korzystania z karty kredytowej nieżyjącego posiadacza, jako że środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym wchodzą w skład spadku (chyba, że zmarły pozostawił dyspozycję na wypadek śmierci). Ponadto takie korzystanie mogłoby być potraktowane w określonych okolicznościach, jako kradzież lub przywłaszczenie.

W konkretnej sytuacji należy więc udać się do banku wraz z rachunkami za pogrzeb posiadacza rachunku z żądaniem wypłaty kwoty w wysokości nieprzekraczającej wydatków pogrzebowych.

Zobacz: Zwrot nienależnej emerytury po śmierci posiadacza rachunku

Środki z rachunku wchodzą do spadku

Według art. 55 ust. 2 Prawa bankowego kwota, która została wypłacona na pokrycie kosztów pogrzebu, w odróżnieniu od pozostałych środków, nie wchodzi w skład spadku.

Posiadacz rachunku ma jednak możliwość innego rozdysponowania zaoszczędzonych pieniędzy. Jeżeli chciałby on, by zebrane na koncie środki były przekazane wybranej osobie, wtedy też powinien złożyć w banku na piśmie dyspozycję na wypadek śmierci.

W dyspozycji mogą być wskazane jedynie osoby wymienione w ustawie, tj. małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo. Brak jest możliwości przekazanie pieniędzy w ten sposób innym osobom.

W niej należy określić osobę lub osoby uprawnione do podjęcia wkładu z konta w przypadku śmierci posiadacza rachunku. Wtedy też objęte dyspozycją pieniądze nie wejdą w skład spadku.

Zobacz: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci posiadacza rachunku

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe ( Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »