| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Od 1 stycznia 2012 r. chroni dłużnika, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja z rachunku bankowego tylko tzw. P-Konto (Pfändungsschutzkonto), które wprowadzone zostało już w lecie 2011 r. Dotychczasowe przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, które dopuszczały sądowną ochronę rachunku bankowego straciły swoją ważność

Na podstawie nowych przepisów każda osoba fizyczna, która posiada konto żyrowe ma roszczenie prawne - w stosunku do banku - o  zamianę dotychczasowego konta na tzw. P-Konto. Ale nie jest jeszcze wyjaśnione, czy osoba, która dotychczas nie ma  konta w banku, ma roszczenie na założenie od samego początku P-Konta.

P-Konto chroni dłużnika do ustalonej  wysokości przed zajęciem dobra rachunku, obecnie 1028,89 EUR. Ta granica wysokości chronionego dobra podwyższa się, jeżeli na dłużniku ciążą obowiązki alimentacyjne w stosunku do jednej osoby ( np. dziecko) o 387,22 EUR i za każdą dalszą osobę (najwyżej pięć) każdorazowo o 215,73 EUR. Ochrona przed zajęciem ma ten skutek, że dłużnik - pomimo zajęcia konta - w dalszym ciągu może w określonych powyżej granicach z niego korzystać, a więc rozporządzać dobrem rachunku, np. przelewać czynsz za mieszkanie, dysponować wkładem itd. Do wprowadzenia P-Konta zajęcie rachunku bankowego prowadziło do jego całkowitego zablokowania. P-Konto chroni do określonej powyżej wysokości dobro rachunku niezależnie od tego,  z jakiego źródła te pieniądze pochodzą. Osoby pracujące na własny rachunek są też chronione. P-Konto jest niejako pendant (odpowiednikiem - przyp.red.) ograniczenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

Zobacz również: Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Wspólne konto np. małżonków nie może być przekształcone w P-Konto.

P-Konto nie może być przeciągnięte, a więc niedopuszczalny jest kredyt dyspozycyjny. 

Niemiecki kodeks postępowania cywilnego ( § 850 k ust. 8 ZPO) przewiduje, że każda osoba może mieć tylko jedno P-Konto. Nie jest za tym dozwolone , aby jedna osoba miała dwa P-Konta.  Żeby temu zapobiec banki informują o założeniu P-Konta np. organizację SCHUFA, który jest odpowiednikiem polskiego Krajowego Rejestru Dłużników czy Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Tego rodzaju informacja dla SCHUFA może mieć jednak negatywne konsekwencje przy np. udzielaniu kredytów itd.

P-Konto może być związane z wyższymi opłatami bankowymi jak normalne konto żyrowe. Przeciwko temu walczą Centrale Konsumentów i sprzeczne jest to także z orzecznictwem Trybunału Związkowego ( BGHZ 141, 380).

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK