REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa gwarancji bankowej - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel

REKLAMA

Umowa gwarancji bankowej jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji (sumy gwarancyjnej), w przypadku gdy zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania.


UMOWA GWARANCJI BANKOWEJ

REKLAMA

zawarta w dniu ....................... w .............................., pomiędzy:

......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ....................................... Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ............................,

reprezentowaną przez:

...........................................,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

..........................................., zwanym dalej Zleceniodawcą,


a

Bankiem ................................. z siedzibą w ..............................

Oddział  w .................................... przy ul. ................... nr .....,

reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,

zwaną dalej Bankiem.


§ 1

Stosownie do wniosku z dnia ...................................... Bank zobowiązuje się udzielić gwarancji zapłaty przez Zleceniodawcę ......................................... na rzecz ............................................. z siedzibą w ......................... przy ul. ......................... nr ........ nr KRS .......................................... (zwanego dalej Beneficjentem), w kwocie: ..................... (słownie: ...................................) złotych z tytułu kontraktu nr ............ (zwanego dalej kontraktem), którego przedmiotem jest ..................................................................

§ 2

1. Zobowiązanie z tytułu gwarancji jest nieodwołalne.

2. Strony określają czas obowiązywania gwarancji na okres od dnia .................................. do dnia ..........................................

3. W okresie, o którym mowa w ust. 2, Zleceniodawca zobowiązuje się informować Bank o wszelkich zmianach wprowadzonych do kontraktu.

§ 3

1. Z tytułu udzielenia gwarancji, Zleceniodawca zobowiązuje się zapłacić Bankowi prowizję  w wysokości ................%.

2. Wydanie gwarancji jest uzależnione od zapłacenia prowizji.

§ 4

1. Bank zobowiązuje się pokryć z własnych środków zobowiązanie, o którym mowa w § 1, na pierwsze pisemne żądanie Beneficjenta gwarancji, bez badania jego zasadności.

2. Wypłacone środki Bank potraktuje jako zadłużenie w kredycie krótkoterminowym w rachunku bieżącym.

3. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 2, oprocentowane będzie według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej w Banku w okresie istnienia tego zadłużenia.

4. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 2, Zleceniodawca zobowiązany jest spłacić w terminie ............ dni od jego powstania. W przeciwnym razie, kwota zadłużenia przeniesiona zostanie na rachunek zadłużenia przeterminowanego.

5. Od zadłużenia przeterminowanego, o którym mowa w ust. 4, Bank pobierać będzie odsetki w wysokości ..........-krotności podstawowej stopy procentowej obowiązującej w czasie istnienia przeterminowanego zadłużenia. Oprocentowanie to będzie mieć charakter zmienny.

§ 5

1. Warunkiem udzielenia gwarancji jest ustanowienie przez Zleceniodawcę  zabezpieczenia wierzytelności Banku w postaci hipoteki umownej w kwocie ................................ na nieruchomości należącej do Zleceniodawcy położonej w ................................ przy ul. .................................. nr .........., objętej księgą wieczystą nr KW ..................... prowadzoną przez Sąd Rejonowy w .............................................................................................

2. Koszty ustanowienia hipoteki, o której mowa w ust. 1,  ponosi Zleceniodawca.

§ 6

Zleceniodawca – na postawie art. 97 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939 z późn. zm.) – poddaje się egzekucji kwot wypłaconych z tytułu udzielonej gwarancji i z tytułu wszelkich innych kosztów i należności Banku, na pierwsze żądanie Banku celem pełnego zaspokojenia wierzytelności Banku zgodnie z warunkami niniejszej umowy.

§ 7

W razie stwierdzenia przez Bank, że warunki udzielenia gwarancji nie zostały dotrzymane lub jeżeli zdaniem Banku Zleceniodawca utraci zdolność kredytową, Bank może zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia wierzytelności z tytułu udzielonej gwarancji.

§ 8

1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.

2. Zmiana oprocentowania określonego w § 4 ust. 3 i ust. 5 następuje w drodze jednostronnego pisemnego oświadczenia Banku.

§ 9

W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie postanowienia obowiązującego w Banku Regulaminu Udzielania Gwarancji i Poręczeń, przepisy Prawa bankowego oraz Kodeksu cywilnego.

§ 10

Spory pomiędzy stronami rozstrzyga sąd właściwy ze względu na siedzibę Banku.

§ 11

Umowa niniejsza została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.




..........................................          ...........................................
             Zleceniodawca                                 Bank

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa gwarancji bankowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA