| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Umowa o świadczenie usług

Umowa o świadczenie usług

Kodeks cywilny, w śród umów nazwanych, nie wymienia umowy o świadczenie usług. Często jednak zachodzi potrzeba sporządzenia tego typu umowy. Należy pamiętać, że umowę o świadczenie usług wzoruje się na umowie zlecenia.

Kodeks cywilny nie przewiduje takiej umowy jak umowa o świadczenie usług. Kodeks reguluje szereg umów, które de facto polegają na świadczeniu usług. Najpopularniejsze umowy tego rodzaju to: umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa agencji, umowa o roboty budowlane.

Wszystkie te umowy zakładają wykonanie pewnych prac przez jedną stronę umowy na rzecz drugiej.

Zobacz serwis: Wzory umów

Umowy w kodeksie cywilnym

Kodeks cywilny w art. 535-921 wymienia szereg umów jakie spotyka się w obrocie prawnym. Umowy te określa się mianem umów nazwanych, gdyż są one właśnie wyszczególnione w kodeksie cywilnym.

Zgodnie natomiast z art. 353(1) k.c. w Polsce obowiązuje swoboda umów. Zgodnie z tą zasadą podmioty prawa cywilnego mogą zawierać umowy o dowolnej treści. Dlatego też katalog umów przewidzianych w kodeksie cywilnym nie jest zamknięty.

Umowa o świadczenie usług

Zgodnie z art. 750 k.c. do umów o świadczenie usług stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Jeżeli zatem chcemy podpisać umowę o świadczenie usług w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podobna umowa nie jest uregulowana przez kodeks cywilny. Kodeks reguluje umowę przechowania, umowę przewozu, umowę spedycji, zlecenie.

Jeżeli w kodeksie nie ma umowy podobnej to należy przy formułowaniu umowy o świadczenie usług kierować się przepisami dotyczącymi umowy zlecenia.

Zobacz: Wszystko o umowie zlecenia

Usługi a praca

Umowę o świadczenie usług nie można mylić z umową o pracę. Umowę o pracę reguluje kodeks pracy a cechą charakterystyczną tego stosunku prawnego jest podporządkowanie służbowe pracownika pracodawcy.

Natomiast umowa o świadczenie usług jest umową prawa cywilnego. Dlatego też nie ma mowy tu o podporządkowaniu służbowym. Podmioty umowy o świadczenie usług są niezależne od siebie i równe w prawach.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK