| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński to doświadczony polityk. W czasie swojej kariery zasiadał i w Sejmie i w Senacie. Pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. Zakładał i przewodniczył dwóm dużym partiom Porozumieniu Centrum oraz Prawu i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1948 roku w Warszawie. Wraz z nim urodził się Lech Kaczyński, brat bliźniak ale również najbliższy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

W wczesnej młodości wraz z bratem wystąpił w filmie „O dwóch takich co ukradło księży”.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie a następnie rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł magistra otrzymał w 1971 r. Doktoryzował się natomiast, na tym samym wydziale, w 1976 r. Do połowy lat 80. zajmował się praca naukową oraz pracą w jednostkach naukowych- był m.in. adiunktem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego filia w Białymstoku.

Już w latach 70. podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników oraz Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. W tym czasie współpracował również z Antonim Macierewiczem przy redagowaniu „Głosu”.

W roku 1980 wstępuje do „Solidarności”. Nie był ineternowanym w stanie wojennym. W latach 80. nadal prowadzi działalność opozycyjną. Jest doradcą strajkujących w Stoczni im. Lenina w 1988 r.

Bierze udział w obradach Okrągłego Stołu oraz angażuje się w tworzenie rządu koalicyjnego- OKP, SD, ZSL.

W latach 1989-90 pełni funkcje redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” następnie zostaje ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Po konflikcie z Prezydentem opuszcza Kancelarię i tworzy własną partię – Porozumienie Centrum.

Zasiada w Senacie I kadencji a następnie w Sejmie I i III kadencji.

W 2001 roku Jarosław Kaczyński tworzy nową partię Prawo i Sprawiedliwość. Niebawem zostaje jej prezesem ( pierwszym prezesem partii był Lech Kaczyński). W tym samym roku otrzymuje mandat poselski z okręgu warszawskiego.

Wybory 2005 roku to ogromny sukces Jarosława Kaczyńskiego. Jego partia zdobywa największą liczbę głosów natomiast on sam uzyskuje najlepszy wynik indywidualny. W tym samym roku jego brat zostaje Prezydentem RP.

Zobacz też: Ruszyło Centrum Informacyjne "Europejski"

W roku 2006, po rezygnacji Kazimierza Marcinkiewicza, obejmuje urząd Prezesa Rady Ministrów.

Kolejny raz zasiada w Sejmie po wyborach w 2007 roku. Wtedy to uzyskuje drugi co do wielkości indywidualny wynik w kraju (przegrywa tylko z Donaldem Tuskiem). Po tych wyborach zostaje liderem opozycji.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta w zbliżających się wyborach. 

Zobacz też: Kandydaci już teraz myślą o drugiej turze

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »