| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Kandydaci już teraz myślą o drugiej turze

Kandydaci już teraz myślą o drugiej turze

Choć jeszcze nie było nawet pierwszej tury wyborów prezydenckich czołowi kandydaci wraz ze swoimi sztabami wyborczymi już teraz są myślami przy drugiej turze.

Prawdopodobieństwo, że nowego prezydenta poznamy po pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 20 czerwca jest bardzo małe. Pomimo prognozowanej niskiej frekwencji wyborczej żaden z kandydatów raczej nie przeprowadzi się do pałacu prezydenckiego jeszcze w czerwcu.

Kandydaci ich sztaby wyborcze już przygotowują scenariusze wyborcze na drugą turę wyborów prezydenckich.

Oprócz mobilizacji własnego elektoratu, niezwykle istotne będzie zdobycie poparcia kandydatów startujących, których udział w wyborach prezydenckich zakończył się w pierwszej turze.

Już teraz sztaby wyborcze dwóch kandydatów, którzy według sondaży znajdą się w drugiej turze „puszczają oko” do reszty kandydatów celem uzyskania oficjalnego poparcia. Poparcie udzielone przez jednego pretendenta drugiemu kandydatowi może przełożyć się na lepszy wynik wyborczy.

Oczywiście wyborcy mogą zmienić preferencję, ale w opinii ekspertów w większości przypadków albo nie uczestniczą w drugiej turze, albo oddają oni głos zgodnie z instrukcjami swojego kandydata.

W przypadku, gdy sondaże w sposób właściwy oddawały preferencje wyborcze i w drugiej turze znajda się Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski, to poparcie pozostałych kandydatów może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść któregoś z kandydatów.

I tak wydaje się, że sztab Jarosława Kaczyńskiego poparcie Marka Jurka ma raczej w kieszeni. Niewykluczone, że brata tragicznie zmarłego prezydenta poprze też Janusz Korwin – Mikre. Ponadto w kuluarach sejmowych mówi się, że niespodziewanie Kaczyńskiego może poprzeć wicepremier, członek rządu -  Waldemar Pawlaka.

Jeśli ten scenariusz zrealizowałby się, to byłby to nie mały zgrzyt w rządzącej koalicji.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Natomiast wyborcy Andrzeja Olechowskiego z pewnością poprą Bronisława Komorowskiego.

Ogromne znaczenie dla losów drugiej tury może mieć zachowanie wyborców Grzegorza Napieralskiego. Z ideologicznego punktu widzenia „polskiemu Zapatero” zdecydowanie bliżej do Komorowskiego, jednak niewykluczone że poparcie konkretnego kandydata przez Napieralskiego będzie przedmiotem negocjacji ze sztabami wyborczymi obu kandydatów. Wyniku owych negocjacji nie sposób przewidzieć. 

Zobacz też:Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK