| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za uszkodzenie wału przeciwpowodziowego?

Co grozi za uszkodzenie wału przeciwpowodziowego?

W kontekście ogólnopolskiej tragedii, jaką była tegoroczna powódź oraz prowadzonej dyskusji odnośnie sposobów przeciwdziałania powodziom oraz stanu wałów przeciwpowodziowych warto podkreślić, iż w aktualnym stanie prawnym wały przeciwpowodziowe są w sposób prawny chronione przed niszczycielską ingerencją ludzi.

Skutki popełnienia wykroczenia z art. 80 Kodeksu wykroczeń

Należy wskazać, iż oprócz kary w postaci nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia na podstawie art. 80 § 3 Kodeksu wykroczeń (jeśli jest to możliwe). W przypadku, gdy dana osoba wyrządzi szkodę, nie jest również wykluczone sądowe dochodzenie jej naprawienia w procesie cywilnym.

Odpowiedzialność za przestępstwo z przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego

W przypadku gdyby dokonane uszkodzenie wału przeciwpowodziowego było na tyle poważne i rozległe, że prowadziło do bezpośredniego niebezpieczeństwa zalewu, sprawca może ponieść odpowiedzialność za przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego (przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa zalewu) za które grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności (w przypadku umyślnego działania) lub kara pozbawienia wolności do lat 3 (w razie nieumyślnego działania).

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprócz nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia.
Oprócz nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK