REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Macierzyński i ojcowski jednocześnie?

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Jestem w 9 miesiącu ciąży i przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym po urlopie macierzyńskim wrócić jak najszybciej do pracy. Mój mąż pracuje i chce również skorzystać z urlopu dla ojca. Czy musi czekać aż skończę pobierać zasiłek macierzyński, czy też możemy jakiś czas razem opiekować się dzieckiem? Czy ojciec i matka mogą w ogóle korzystać w tym samym czasie z zasiłku macierzyńskiego?

Ekspert odpowiada:

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje możliwość jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę i ojca. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy matka pobiera zasiłek macierzyński za okres podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego, natomiast ojciec w tym samym czasie pobiera zasiłek przysługujący za okres urlopu ojcowskiego.
Należy bowiem zaznaczyć, że ojciec ma prawo do zasiłku za okres urlopu ojcowskiego niezależnie od sytuacji matki. Nie ma znaczenia, czy matka pracuje, czy nie, czy pobiera zasiłek macierzyński. Świeżo upieczony tata może wnioskować o urlop ojcowski od momentu narodzin dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. I w czasie tego urlopu ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli Pani zależy na jak najszybszym powrocie do pracy, może Pani skrócić swój urlop macierzyński. Ponieważ matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. W takim przypadku pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka.

Jeśli mąż wyczerpie okres podstawowego okresu zasiłku macierzyńskiego (a więc maksymalnie 6 tygodni), ma także bezpośrednio po nim, prawo do zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (tydzień lub dwa). Ponieważ w przypadku Pani powrotu do pracy, nie będzie Pani korzystała z dodatkowego macierzyńskiego, ojciec dziecka skorzysta z tego prawa.

Jeżeli zależy Pani na tym, by przez pewien okres wspólnie opiekować się dzieckiem, to proponuję, by mąż skorzystał z tygodniowego urlopu ojcowskiego i zasiłku z tego tytułu jeszcze podczas trwania Pani urlopu macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może jednak ważniejsze dla Państwa będzie, by ojciec mógł jak najdłużej sprawować opiekę nad dzieckiem i miał w tym czasie prawo do zasiłku, kiedy Pani już wróci do pracy. Wtedy radzę, by mąż wnioskował o urlop ojcowski i zasiłek za ten okres dopiero po zakończeniu podstawowego/dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA