| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

W stanie prawnym obowiązującym do 21 maja 2009 r. prawo do zasiłku pogrzebowego wygasało w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Przepis ten jest niezgodny z Konstytucją. Co z osobami, którym w przeszłości odmówiono wypłaty zasiłku?

Należy pamiętać, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego może odnosić się zarówno do całego aktu normatywnego, jak i poszczególnych jego przepisów. Jeżeli więc Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją określony przepis aktu normatywnego, wznowienie postępowania może nastąpić jedynie wówczas, gdy ten właśnie przepis stanowił podstawę prawną ostatecznej decyzji administracyjnej.

Zobacz serwis: Postępowanie administracyjne

Ograniczony czas na wznowienie

Żądanie wznowienia postępowania na opisywanych przesłankach jest ograniczone czasowo. Zgodnie bowiem z art. 145a § 2 kodeksu postępowania administracyjnego skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie zaś z art. 190 ust. 3 Konstytucji orzeczenia Trybunału wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, o ile Trybunał Konstytucyjny nie określi innego terminu utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego.

Wznowienia postępowania można żądać w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Opublikowany w Dzienniku Ustaw nr 205 z 3 listopada 2010 r. wyrok Trybunału Konstytucyjnego wszedł w dniu publikacji. Oznacza to, że osoby, którym przed dniem 21 maja 2009 r. ostateczną decyzją, wydaną na podstawie art. 81 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, odmówiono wypłaty zasiłku pogrzebowego, mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania w tej sprawie i w konsekwencji uzyskać zasiłek. W tej sprawie organ nie może wznowić postępowania z urzędu. Czas na wniesienie skargi jest jednak ograniczony, bowiem upływa 3 grudnia 2010 r. Należy więc się spieszyć.

Osoby, którym odmówiono wypłaty zasiłku pogrzebowego na podstawie art. 81 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania do 3 grudnia 2010 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK