REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – wypłata transferowa

PPK – wypłata transferowa/fot. Shutterstock
PPK – wypłata transferowa/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych przewiduje kilka rodzajów wypłat środków zgromadzonych przez uczestnika na swoim koncie. Jedna z możliwości to wypłata transferowa. Czym jest i jak jej dokonać?

Wypłata oszczędności z konta w PPK

Celem wprowadzenia PPK jest oszczędzanie środków pieniężnych na rachunku imiennym uczestnika programu. Planowana wypłata oszczędności powinna nastąpić po ukończeniu przez uprawnionego 60 roku życia. Przewidziano, że wcześniej można wypłacić pieniądze w celu pokrycia wkładu własnego w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego (tylko dla osób przed 45 rokiem życia) lub w razie poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka bądź dziecka. Kolejnym sposobem wypłaty zgromadzonych na koncie w PPK środków jest wypłata transferowa.

Wypłata transferowa

Wypłatą transferową jest przekazanie środków z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK (np. przypadek kilku miejsc zatrudnienia pracownika - kilka rachunków w PPK dla jednej osoby), IKE małżonka zmarłego uczestnika PPK, IKE osoby uprawnionej, PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK, PPE osoby uprawnionej, rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej uczestnika PPK (po osiągnięciu przez niego 60 roku życia), rachunek lokaty terminowej uczestnika PPK prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (po osiągnięciu przez niego 60 roku życia), rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej wskazany przez małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, a także do zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność dotyczącą ubezpieczeń na życie (możliwość wykupienia z oferty ubezpieczeniowej świadczenia dożywotniego lub okresowego).

Wypłata transferowa - dyspozycja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osoba, która chce dokonać wypłaty transferowej swoich środków, musi złożyć w tym celu dyspozycję (polecenie wykonania wypłaty złożone instytucji finansowej) oraz przedstawić odpowiednio dowód potwierdzający uczestnictwo w innym PPK, IKE lub PPE, zawarcie umowy o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej, umowy o prowadzenie rachunku lokaty terminowej albo zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeń, na podstawie której po osiągnięciu przez niego 60 roku życia nabędzie prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego.

Wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej uczestnika PPK (po osiągnięciu przez niego 60. roku życia) i na rachunek lokaty terminowej uczestnika PPK prowadzony w SKOK (po osiągnięciu przez niego 60. roku życia) można dokonać tylko wówczas, gdy w umowie o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej lub umowie o prowadzenie lokaty terminowej, na który ma nastąpić wypłata transferowa, przewidziano możliwość dysponowania środkami przekazanymi z PPK jedynie w następujący sposób: jednorazowa wypłata 25% zgromadzonych środków i ratalna wypłata pozostałych 75%.

Dyspozycję wypłaty transferowej należy przedłożyć bezpośrednio instytucji finansowej. Wydaje się, że można to uczynić także za pośrednictwem pracodawcy. Jednak taka możliwość powinna zostać uregulowana w umowie o zarządzanie PPK i umowie o prowadzenie PPK. Warto zaznaczyć, że wyłączenie dopuszczalności złożenia wniosku bezpośrednio do instytucji finansowej w postanowieniach umów o zarządzanie i prowadzenie PPK jest niedozwolone.

Informacja o uczestniku PPK

Przed dokonaniem wypłaty instytucja finansowa sporządza w formie elektronicznej informację o danym uczestniku PPK. Dokument zawiera takie dane jak indywidualny identyfikator uczestnika PPK w ewidencji PPK, dane identyfikujące uczestnika PPK czy wysokość i datę dokonywanej wypłaty transferowej oraz dane identyfikujące zakład ubezpieczeń, fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny i subfundusz, do którego dokonywana jest wypłata transferowa. Informacje te instytucja finansowa przekazuje uczestnikowi PPK lub osobie, na rzecz której wypłaca się środki, a także podmiotowi, do którego wpłata jest dokonywana.

Wypłatę przeprowadza się w terminie maksymalnym 14 dni od dnia złożenia dyspozycji.

Wypłata transferowa a dalsze oszczędzanie w programie

Wypłata transferowa nie zamyka drogi do dalszego oszczędzania w ramach programu. Należy pamiętać, iż rachunek w PPK jest imienny, przypisany konkretnej osobie. Nie zostaje zlikwidowany. Oszczędzanie w ramach tego rachunku jest kontynuowane. W przypadku złożenia rezygnacji z uczestnictwa w PPK, co 4 lata wpłaty na to konto będą wznawiane.

Wypłata transferowa a dopłata roczna

Dokonanie wypłaty transferowej po spełnieniu warunków do uzyskania dopłaty rocznej nie odbiera prawa do jej otrzymania, nawet jeśli miałaby trafić na rachunek uczestnika PPK już po dokonaniu transferu.

Wypłata transferowa w przypadku śmierci uczestnika PPK

Jeśli osoba, która zmarła, pozostawała w związku małżeńskim, po jej śmierci dochodzi do wypłaty transferowej połowy zgromadzonych na rachunku zmarłego środków. Trafiają one na rachunek PPK, IKE lub PPE jego małżonka w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. W tym celu na małżonku zmarłego ciąży obowiązek przedstawienia instytucji finansowej prowadzącej PPK:

- odpisu aktu zgonu,

- odpisu aktu małżeństwa oraz

- pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych między nim a zmarłym oraz

- dokumentów potwierdzających sposób uregulowania tych stosunków (przypadek braku wspólności ustawowej między małżonkami).

Do wypłaty transferowej dochodzi w terminie do 3 miesięcy od przedstawienia instytucji finansowej powyższych dokumentów.

Jeśli małżonek zmarłego uczestnika PPK wyrazi taką wolę, oszczędności, które mu przysługują mogą zostać wypłacone w formie pieniężnej. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek.

REKLAMA

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wniosku o wypłatę transferową, a także wniosku o zwrot zgromadzonych środków w formie pieniężnej instytucja finansowa nie ponosi odpowiedzialności. Niedopełnieniem obowiązku będzie przekroczenie terminu 3 miesięcy, przedstawienie nieprawidłowych lub niekompletnych dokumentów.

Śmierć uczestnika PPK powoduje przejście połowy oszczędności z jego konta PPK w formie wypłaty transferowej na rachunek pozostającego przy życiu małżonka. A co z resztą środków? Trafiają w ręce osoby uprawnionej bądź osób uprawnionych, które uczestnik PPK wskazuje instytucji finansowej. W zależności od osób uprawnionych wypłata środków może nastąpić w formie transferu do PPK, IKE lub PPE tych osób lub zwracane są w formie pieniężnej.

Co ciekawe, uczestnik PPK może wskazać jako osobę uprawnioną także małżonka. Po jego śmierci całość oszczędności z konta PPK należeć się będzie małżonkowi (połowa z wypłaty transferowej i połowa jako należność osoby uprawnionej).

W sytuacji braku wskazania osób uprawnionych przez uczestnika PPK za jego życia całość zgromadzonych środków podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

The Essentials of Reporting
Zwroty niezbędne każdemu księgowemu podczas przygotowywania i analizowania raportów finansowych, sprawdź się! :)

REKLAMA

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

REKLAMA