REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – co w przypadku upadłości i likwidacji pracodawcy

PPK – co w przypadku upadłości i likwidacji pracodawcy/Fot. Fotolia
PPK – co w przypadku upadłości i likwidacji pracodawcy/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co dzieje się ze środkami, zgromadzonymi na koncie PPK uczestnika w przypadku: połączenia podmiotów zatrudniających/podziału/likwidacji/upadłości podmiotu zatrudniającego?


Oszczędności w PPK tworzone są wspólnie przez trzy strony, tj. pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracodawca ma obowiązek wpłacać min. 1,5% wynagrodzenia pracownika. Może dobrowolnie zwiększyć wpłatę nawet do 4%. Z kolei z wynagrodzenia pracownika, pracodawca będzie pobierał 2% wynagrodzenia. Pracownik również może zdecydować się na oszczędzanie dodatkowej sumy do 2% pensji, czyli może zadeklarować, że z jego pensji będzie potrącane maksymalnie 4%.

Przewidziano również specjalne wsparcie ze strony państwa. Zachętą do oszczędzania jest jednorazowa „wpłata powitalna” w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika. Przy czym, zaznaczyć należy, że do wpłaty powitalnej jest uprawniona osoba, która przez co najmniej 3 pełne miesiące jest uczestnikiem PPK. Dodatkową zachętą do systematycznego oszczędzania są również coroczne dopłaty do rachunku w wysokości 240 zł.

Uczestnik PPK ma możliwość wydać trzy dyspozycje dotyczące swoich środków zgromadzonych na rachunku PPK:

- wypłata środków po osiągnięciu 60. roku życia (wyjątkowo przed 60.rokiem życia w razie poważnego zachorowania i wypłaty na cele mieszkaniowe), czy też w ramach świadczenia małżeńskiego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej o tym pisaliśmy -> Wypłata środków z PPK po 60. roku życia – kiedy i jak wypłacić środki zgromadzone w PPK

- wypłata transferowa, czyli przeniesienie środków PPK pomiędzy rachunkami PPK,

Więcej o tym pisaliśmy -> PPK – wypłata transferowa

- zwrot, czyli wcześniejsze wycofanie środków z PPK. Środki zgromadzone na rachunku uczestnika PPK są własnością prywatną, stąd też jest możliwość ich wypłaty w każdym momencie, bez podawania przyczyny. Chcąc wypłacić środki wystarczy złożyć wniosek o zwrot środków. Warto jednak rozważyć wcześniejsze wycofanie środków, gdyż wiąże się to z podatkowymi konsekwencjami. W razie wcześniej wypłaty zgromadzone oszczędności zostaną wówczas pomniejszone o różnego rodzaju potrącenia w wysokości:

- 19% podatku od zysków kapitałowych (czyli z wpłat finansowanych zarówno przez pracodawcę jak i pracownika);

- 30% wartości wpłat, które finansuje pracodawca (środki te przekazywane są na rachunek prowadzony przez ZUS);

- dopłat ze strony państwa (a więc przekazywanych przez państwo wpłat powitalnych w wysokości 250 złotych oraz dopłat rocznych w wysokości 240 złotych).

Więcej o tym pisaliśmy -> Wcześniejsza wypłata środków z PPK – przed ukończeniem 60. roku życia

Co się dzieje ze środkami zgromadzonymi na rachunku PPK w przypadku upadłości czy połączenia pracodawcy?

REKLAMA

Co istotne, połączenie podmiotów zatrudniających, ich podział, likwidacja, czy upadłość pozostają bez wpływu na środki zgromadzone na rejestrze uczestnika PPK będącego osobą zatrudnioną w tym podmiocie zatrudniającym. Co za tym idzie, uczestnik może nadal zarządzać swoimi środkami i wydawać wyżej wymienione dyspozycje, np. dokonać wypłaty transferowej.

Połączenie podmiotów zatrudniających, ich podział, likwidacja, czy upadłość nie oznaczają automatycznego rozwiązania umów o prowadzenie PPK. Oznacza to, że umowy te nadal będą obowiązywały. Jednocześnie, jeżeli w związku z połączeniem podmiotów, ich podziałem, likwidacją, czy upadłością dotychczasowy podmiot zatrudniający nie będzie wypłacał wynagrodzenia uczestnikowi PPK, nie będą też dokonywane wpłaty do PPK. Natomiast przekazywanie dopłat rocznych, czy wpłaty powitalnej na rachunek PPK nie jest uzależnione od istnienia/braku transformacji podmiotu zatrudniającego.

Połączenie pracodawców

W przypadku połączenia pracodawców czy też podziału pracodawcy, uczestnik PPK powinien złożyć oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK wybranej instytucji finansowej. Dzieje się tak również w przypadku zbycia przez pracodawcę prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa w całości albo jego zorganizowanej części.

Likwidacja pracodawcy

W przypadku likwidacji pracodawcy, uczestnik PPK powinien złożyć oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK za pośrednictwem likwidatora lub bezpośrednio wybranej instytucji finansowej. Z kolei likwidator ma obowiązek powiadomić uczestników PPK o sposobie składania oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK w związku z likwidacją pracodawcy. Powiadomienie uczestników PPK powinno nastąpić w terminie 30 dni od dnia otwarcia likwidacji.

Upadłość pracodawcy

W przypadku upadłości pracodawcy, uczestnik PPK powinien złożyć oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK za pośrednictwem syndyka lub bezpośrednio wybranej instytucji finansowej. Natomiast syndyk ma obowiązek powiadomić uczestników PPK o sposobie składania oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK w związku z upadłością pracodawcy. Powiadomienie uczestników powinno nastąpić w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości.

Co się dzieje ze środkami w przypadku, gdy pracownik przechodzi z jednej spółki do drugiej w ramach przejęcia zakładu pracy (art. 23 (1) Kodeksu pracy)?

W przypadku przejęcia zakładu pracy bądź też połączenia podmiotów zatrudniających prowadzących PPK podmiot zatrudniający, który nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, albo będący podmiotem przejmującym zawiera, w terminie 7 dni od dnia tego nabycia lub połączenia, umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych z tą samą instytucją finansową, z którą zawarta została przez ten podmiot zatrudniający umowa o zarządzanie PPK. Oznacza to, że u nowego pracodawcy osoba zatrudniona jest automatycznie - w terminie 7 dni od przejścia zakładu pracy – zapisywana do PPK. Zatem może wystąpić sytuacja, że pracownik zostanie zapisany do PPK prowadzonego przez inną instytucję finansową, niż ta która była u jego byłego pracodawcy. W takim przypadku, uczestnik PPK może złożyć wniosek o dokonanie wypłaty transferowej.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Dopłaty do najmu 2024: kto dostanie 477 zł a kto 1090 zł do wynajmowanego mieszkania

Dopłaty do najmu są wciąż mało znaną i stosowaną formą wsparcia z rządowego programu mieszkaniowego. Jednak wraz z planowanym mocnym wsparciem budownictwa czynszowego w gminach będzie mogło z nich skorzystać dużo więcej osób. Dopłaty są całkiem spore i przysługują nawet przez piętnaście lat.

1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Nowy instrument dla inwestujących w nieruchomości – SINN ma być bezpieczny niczym obligacje Skarbu Państwa, czy to realne

Umożliwienie inwestowania w nieruchomości osobom nie dysponującym kapitałem na zakup mieszkania czy lokalu użytkowego wciąż w Polsce nie doczekało się pomyślnego finału. Po klęsce zamkniętych funduszy inwestycyjnych – PIZ, nie udało się prawnego unormowania ?funduszy REITT. Teraz szykowana jest ustawa o SINN, spółkach inwestujących w najem nieruchomości. Czy spełni oczekiwania

REKLAMA

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

Udostępnianie danych osobowych za rabat lub dodatkową usługę, czy to jest bezpieczne i czy warto

Większość Polaków ma świadomość, że dane osobowe są bardzo cenne. W ostatnim roku 66 proc. respondentów nie udostępniło wrażliwych informacji o sobie w zamian za dodatkowe korzyści. Jednak 18 proc. ankietowanych przekazało dane, a 16 proc. nie wie albo nie pamięta, czy to zrobiło. 

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

REKLAMA

Złoto: lepiej inwestować w akcje spółek je wydobywających czy w gotowe sztabki złota

Ogromne zainteresowanie złotym inwestycyjnym spowodowało nie tylko wysokie ceny samego metalu szlachetnego. Zwiększony popyt przeniósł się na akcje spółek wydobywających złoto. Inwestorzy liczą, że gorączka złota u źródeł da zarobić więcej niż na samym tylko wzroście cen złota w gotowej postaci. Czy słusznie?

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA