reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty od dziadków

Alimenty od dziadków

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi.

Kiedy można wystąpić z roszczeniem alimentacyjnym do dziadków uprawnionego?

Zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża nie tylko rodziców małoletniego dziecka, ale wszystkich krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Natomiast art. 132 krio precyzuje, że obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Zgodnie z cytowanym przepisem o roszczenie alimentacyjne w stosunku do dziadków uprawnionego dziecka można wystąpić jeśli brak jest osoby zobowiązanej w bliższej kolejności lub jeśli taki zobowiązany nie jest w stanie sprostać swojemu obowiązkowi.

Pierwszy przypadek dotyczy głównie sytuacji zdarzeń natury biologicznej, gdy  jeden z rodziców nie żyje lub jest nieznany. Natomiast osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności w rozumieniu cytowanego przepisu nie jest w stanie zadośćuczynić swojemu obowiązkowi wtedy, gdy nie tylko nie dysponuje możliwością świadczenia w pieniądzu, ale także nie ma innych składników majątkowych, które mogłyby służyć zaspokojeniu potrzeb uprawnionego.

Powództwo alimentacyjne przeciwko dziadkom  jest identycznie jak powództwo alimentacyjne przeciwko rodzicom, można je składać w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania uprawionego. Powództwo takie zwolnione jest z mocy prawa od opłat.

Na stronie powodowej ciąży obowiązek wykazania, że egzekucja alimentów od zobowiązanego w bliższej kolejności (np. rodzica) jest niemożliwa (zaświadczenie komornika o bezskutecznej egzekucji) lub uprawdopodobnienia, że pomimo braku wszczętej egzekucji, wyegzekwowanie należnych alimentów jest niemożliwe lub wyjątkowo utrudnione.

Zaznaczyć przy tym należy, że sam fakt, że zobowiązany rodzic nie uiszcza zasądzonych alimentów nie jest jeszcze wystarczającą przesłanką do wystąpienia z roszczeniem alimentacyjnym przeciwko dziadkom. Art. 133 § 1 kro nakłada obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności na rodziców dziecka. Dopiero gdyby żadne z rodziców nie było w stanie wypełnić swego obowiązku alimentacyjnego, wejdzie w grę posiłkowy obowiązek krewnego dalszego. W takim wypadku niezbędne będzie więc wykazanie, że cały ciężar utrzymania dziecka przekracza możliwości finansowe jednego z rodziców. Dziadkowie zaś będą mogli dochodzić zwrotu wypłaconych alimentów od rodzica, który uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Dziadkowie mogą więc w drodze regresu żądać od rodziców dziecka zwrotu wypłaconych na rzecz dziecka świadczeń, ale nie odwrotnie.

Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków nie powoduje odpowiedzialności dziadków za istniejące zadłużenie alimentacyjne zobowiązanego w bliższej kolejności.

Obowiązek alimentacyjny dziadków wygasa z chwilą odzyskania możliwości finansowych przez zobowiązanego w bliższej kolejności


Wyrok SN z 16 marca 1967r. w sprawie II CR 88/67

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama