REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty od dziadków

REKLAMA

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi.

Kiedy można wystąpić z roszczeniem alimentacyjnym do dziadków uprawnionego?

REKLAMA

Zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża nie tylko rodziców małoletniego dziecka, ale wszystkich krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Natomiast art. 132 krio precyzuje, że obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

REKLAMA

Zgodnie z cytowanym przepisem o roszczenie alimentacyjne w stosunku do dziadków uprawnionego dziecka można wystąpić jeśli brak jest osoby zobowiązanej w bliższej kolejności lub jeśli taki zobowiązany nie jest w stanie sprostać swojemu obowiązkowi.

Pierwszy przypadek dotyczy głównie sytuacji zdarzeń natury biologicznej, gdy  jeden z rodziców nie żyje lub jest nieznany. Natomiast osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności w rozumieniu cytowanego przepisu nie jest w stanie zadośćuczynić swojemu obowiązkowi wtedy, gdy nie tylko nie dysponuje możliwością świadczenia w pieniądzu, ale także nie ma innych składników majątkowych, które mogłyby służyć zaspokojeniu potrzeb uprawnionego.

Powództwo alimentacyjne przeciwko dziadkom  jest identycznie jak powództwo alimentacyjne przeciwko rodzicom, można je składać w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania uprawionego. Powództwo takie zwolnione jest z mocy prawa od opłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na stronie powodowej ciąży obowiązek wykazania, że egzekucja alimentów od zobowiązanego w bliższej kolejności (np. rodzica) jest niemożliwa (zaświadczenie komornika o bezskutecznej egzekucji) lub uprawdopodobnienia, że pomimo braku wszczętej egzekucji, wyegzekwowanie należnych alimentów jest niemożliwe lub wyjątkowo utrudnione.

Zaznaczyć przy tym należy, że sam fakt, że zobowiązany rodzic nie uiszcza zasądzonych alimentów nie jest jeszcze wystarczającą przesłanką do wystąpienia z roszczeniem alimentacyjnym przeciwko dziadkom. Art. 133 § 1 kro nakłada obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności na rodziców dziecka. Dopiero gdyby żadne z rodziców nie było w stanie wypełnić swego obowiązku alimentacyjnego, wejdzie w grę posiłkowy obowiązek krewnego dalszego. W takim wypadku niezbędne będzie więc wykazanie, że cały ciężar utrzymania dziecka przekracza możliwości finansowe jednego z rodziców. Dziadkowie zaś będą mogli dochodzić zwrotu wypłaconych alimentów od rodzica, który uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Dziadkowie mogą więc w drodze regresu żądać od rodziców dziecka zwrotu wypłaconych na rzecz dziecka świadczeń, ale nie odwrotnie.

Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków nie powoduje odpowiedzialności dziadków za istniejące zadłużenie alimentacyjne zobowiązanego w bliższej kolejności.

Obowiązek alimentacyjny dziadków wygasa z chwilą odzyskania możliwości finansowych przez zobowiązanego w bliższej kolejności


Wyrok SN z 16 marca 1967r. w sprawie II CR 88/67

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA