| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

We Włoszech nie istnieje żaden fundusz alimentacyjny, ale art.148 kodeksu cywilnego przewiduje, że jeśli rodzice nie posiadają wystarczających środków, inni krewni lub powinowaci, np. dziadkowie dziecka, są zobowiązani do zapewnienia rodzicom niezbędnych środków, aby mogli oni wypełnić swoje obowiązki wobec dzieci.

Nie jest jednak możliwe zwrócenie się do krewnych lub powinowatych o pomoc finansową tylko z tego powodu, iż jeden z rodziców nie płaci alimentów na dziecko, jeśli drugi rodzic jest w stanie je utrzymać. Obowiązek krewnych i powinowatych do płacenia alimentów jest podrzędny względem obowiązku alimentacyjnego rodziców.

Teoretycznie matka, która prosi o radę może zwrócić się do rodziców byłego konkubenta o pomoc finansową jeśli nie posiada on żadnych dóbr i jest bezrobotny. W przypadku, kiedy również oni nie wykonają swojego obowiązku, może zwrócić się do sądu o wydanie wyroku alimentacyjnego w stosunku do rodziców byłego konkubenta. Oczywiście sąd zdecyduje, czy matka rzeczywiście nie posiada wystarczających środków finansowych na utrzymanie dziecka.

adwokat Mario Confalonieri
tłumaczenie: Kornelia Z. Pielka

Polecamy serwis: Rozwód zagraniczny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK