| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2012/2013

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2012/2013

Wnioski o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2012/2013 przyjmowane są od 1 sierpnia.

Okres świadczeniowy tj. okres, w którym wypłaca się świadczenia, rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września roku następnego.

Dla kogo pomoc?

Warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń jest bezskuteczność egzekucji. Ma ona miejsce wówczas, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Z bezskuteczną egzekucją mamy również do czynienia w przypadku niemożności wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, który przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Alimenty

Aby otrzymać świadczenia należy spełnić kryterium dochodowe. W 2012 r. wynosi ono 725 zł na osobę w rodzinie.

Co do zasady pomoc przysługuje osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia. W przypadku osób uczących się – do 25. roku życia. Dzieci niepełnosprawne otrzymują świadczenia bezterminowo.

Wysokość przyznanych świadczeń uzależniona jest od bieżąco ustalonych alimentów. Maksymalnie można otrzymać 500 zł miesięcznie na dziecko.

Świadczeń nie otrzyma osoba, która zawarła związek małżeński lub została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

Nowe zasady obliczania dochodu od 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują nowe zasady obliczania dochodu w przypadku jego zmiany tj. utraty lub uzyskania.

Jeżeli zatem w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy lub po tym roku nastąpi utrata dochodu przez członka rodziny, to ustalając jego dochód nie uwzględnia się dochodu utraconego.

W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których był osiągnięty, o ile jest on nadal uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń.

Uzyskanie dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy skutkuje tym, iż dochód ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty. Warunkiem jest uzyskiwanie dochodu w dniu ustalania prawa do świadczeń.

Co do zasady świadczenia przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia. W przypadku osób uczących się – do 25. roku życia. Dzieci niepełnosprawne otrzymują świadczenia bezterminowo.

Wysokość przyznanych świadczeń uzależniona jest od bieżąco ustalonych alimentów. Maksymalnie można otrzymać 500 zł.

Świadczeń nie otrzyma osoba, która zawarła związek małżeński lub została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Zobacz również: Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »