reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Czy student może się zarejestrować jako bezrobotny

Czy student może się zarejestrować jako bezrobotny

Aby zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny nie wystarczy, że jest się osobą niewykonującą pracy zarobkowej. Należy spełnić jeszcze szereg innych warunków dotyczących m.in. wieku lub wykształcenia. Niestety w świetle obowiązujących przepisów studenci studiów stacjonarnych są pozbawieni tego prawa.

Pełna definicja bezrobotnego znajduje się w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Artykuł 2 ust. 2 stanowi, że bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, nieucząca się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jeżeli ukończyła 18 lat.

Zobacz także serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Z powyższej definicji wynika, że nie wszyscy studenci mogą mieć status osoby bezrobotnej. W urzędzie pracy mogą się zarejestrować tylko ci którzy studiują w szkole wyższej w formie studiów niestacjonarnych, czyli w systemie, w którym zajęcia odbywają się od piątkowego popołudnia do niedzieli.

1. dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
2. dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenie o ukończeniu kursu lub szkolenia;
3. świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień;
4. dokument stwierdzający przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli taki dokument posiada.

Zobacz także serwis: Metody poszukiwania pracy

Tryb rejestracji i sposób prowadzenia rejestru został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama