reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Jakie obowiązki ma bezrobotny

Jakie obowiązki ma bezrobotny

Osoba bezrobotna może korzystać z wielu przywilejów, w tym z najważniejszego z prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jednak oprócz praw bezrobotny ma również obowiązki, których przestrzeganie gwarantuje korzystanie z wszystkich korzyści płynących z statutu bezrobotnego.

Zgłaszanie się do urzędu pracy

Bezrobotny ma obowiązek w wyznaczonych terminach zgłaszać się do powiatowego urzędu pracy w celu potwierdzania gotowości do podjęcia pracy oraz uzyskania informacji o możliwościach zatrudnienia lub możliwościach szkolenia. W przypadku bezrobotnego, który jest dłużnikiem alimentacyjnym, wyznaczony termin nie może być dłuższy niż 90 dni.

Obowiązek podjęcia zatrudnienia

Osoba bezrobotna ma obowiązek przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy zarobkowej lub wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych.  Odpowiednia praca to zatrudnienie lub inna pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych.  

Bezrobotny jest ponadto zobowiązany przyjąć propozycję udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym.

Odmowa przyjęcia udziału w tych propozycjach bez uzasadnionej przyczyny powoduje pozbawienie statusu bezrobotnego na okres 90 dni.

Zobacz także dział: Instytucje rynku pracy

Obowiązkowe badanie lekarskie

Bezrobotny ma obowiązek poddania się badaniom lekarskim. Skąd taki obowiązek i na czym on dokładnie polega? Badania mają na celu stwierdzić zdolność bezrobotnego do wykonywania pracy, odbywania stażu lub przygotowania zawodowego. Badania mogą też dać odpowiedź czy bezrobotny może wykonywać prace społecznie użyteczne.

Badania są przeprowadzane na wniosek powiatowego urzędu pracy, a finansowane z Funduszu Pracy.

Obowiązek informowania o podjęciu pracy przez bezrobotnego

Na bezrobotnym ciąży obowiązek zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Okoliczności te powodują bowiem utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Ponadto bezrobotny ma obowiązek składania lub przesyłania powiatowemu urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o przychodach oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia jego uprawnień do świadczeń dla bezrobotnych w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów.

Zobacz także dział: Status bezrobotnego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezrobotny ma obowiązek w wyznaczonych terminach zgłaszać się do powiatowego urzędu pracy w celu potwierdzania gotowości do podjęcia pracy. Fot. Fotolia
Bezrobotny ma obowiązek w wyznaczonych terminach zgłaszać się do powiatowego urzędu pracy w celu potwierdzania gotowości do podjęcia pracy. Fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy

Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama