REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – dla kogo?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – dla kogo?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – dla kogo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy rodzaj świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi. Dla kogo przewidziano wsparcie? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nowy instrument wsparcia rodziców z małymi dziećmi

REKLAMA

W życie wchodzi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - kolejny element rządowej polityki prorodzinnej. 12 tys. zł będzie przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko, w wieku od 12 do 35 miesięcy. Świadczenie wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. będzie wypłacane bez względu na wysokość dochodów rodziny

REKLAMA

Od 1990 roku współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie, który nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. W 2002 roku liczba zgonów była większa niż urodzeń, czyli po raz pierwszy zanotowano ujemny przyrost naturalny. Niska dzietność to starzejące się społeczeństwo, w którym na jedną osobę w wieku emerytalnym przypada coraz mniej osób w wieku produkcyjnym. Ten trend może być przyczyną wielu problemów, w tym zahamowania rozwoju gospodarczego, recesji i spadku poziomu życia. Rząd przeciwdziała tym zagrożeniom wprowadzając od sześciu lat szereg rozwiązań prorodzinnych – w tym m.in. programy Rodzina 500+, Dobry Start, czy Mama 4+. Tylko w ramach programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło już prawie 170 mld zł. Warto też wspomnieć o ponad dwukrotnym zwiększeniu dostępności miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi do lat trzech dzięki rozwojowi programu Maluch+. Dzisiaj dla najmłodszych dzieci jest prawie 211 tys. miejsc. W rodziny inwestowane są coraz większe kwoty. Budżet programu Maluch+ rośnie 3-krotnie do 1,5 mld zł rocznie. W ramach programu Dobry Start w latach 2018-2021 do rodzin trafiło ponad 5,2 mld zł, w tegorocznej edycji objętych nim było prawie 4,5 mln dzieci. Z Karty Dużej Rodziny korzysta zaś już 1,1 mln rodzin wielodzietnych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wpisuje się w całą gamę wprowadzonych i planowanych rozwiązań prorodzinnych. Są to korzystne dla rodzin zmiany w polityce podatkowej, mieszkaniowej, opiece zdrowotnej, na rynku pracy, w tym ułatwienia dla rodziców w łączeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi, zwiększanie dostępności instytucjonalnej opieki dla dzieci do lat trzech.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – od kiedy?

RKO wejdzie w życie już na początku 2022 roku. Będzie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Dlaczego RKO obejmie drugi i trzeci rok życia dziecka? Ponieważ wówczas kończy się urlop rodzicielski, a dziecko nie jest na tyle duże, żeby mogło zostać przyjęte do przedszkola. To jeden z najtrudniejszych dla rodziców okresów w opiece nad dziećmi, również w kontekście łączenia pracy zawodowej z opieką nad nimi. Rodzice sami wybiorą sposób wypłacania świadczenia oraz zdecydują, na co przeznaczą pieniądze.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - zasady

RKO może być wypłacany po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Co ważne, w procesie przyznawania tego świadczenia nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe. Oznacza to, że rodzice otrzymają je na wszystkie uprawnione dzieci, niezależnie od wysokości dochodu rodziny. Środki te nie będą też opodatkowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w 2022 r.

W 2022 r. RKO obejmie ok. 615 tys. dzieci. To prawie 3 mld zł dodatkowego wsparcia dla rodzin.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wniosek

Podobnie jak w przypadku świadczeń Rodzina 500+ czy Dobry Start konieczne będzie złożenie wniosku w wersji elektronicznej. Można będzie to zrobić za pośrednictwem portalu Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej), PUE ZUS lub poprzez bankowość elektroniczną. Pieniądze będą przekazywane na wskazane przez rodziców konto bankowe. Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, w wysokości jednak nie wyższej niż 400 zł miesięcznie. Środki te będą przekazywane instytucji, do której uczęszcza dziecko. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać do ZUS od 1 kwietnia 2022 roku. Jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 maja, to dofinansowania zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 stycznia. Według szacunków tym świadczeniem zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

MAK

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o RKO

 • Co to jest i kto będzie do niego uprawniony?

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) to nowy rodzaj świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu, a jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem w wieku od miesiąca w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy. Do świadczenia będą uprawnieni rodzice, a także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

 • W jakiej wysokości będzie wypłacany?

RKO będzie przysługiwać w łącznej, maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Co do zasady będzie wypłacany przez 24 miesiące w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko. Rodzice będą mogli natomiast wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez 12 miesięcy.

 • Czy będzie przysługiwać rodzicowi na drugie dziecko w sytuacji, kiedy jego pierwsze dziecko jest już pełnoletnie?

Tak. Ustawowa definicja pierwszego dziecka oznacza bowiem najstarsze dziecko w rodzinie bez względu na jego wiek.

 • Czy samotni rodzice również mogą ubiegać się o RKO?

O rodzinny kapitał opiekuńczy może ubiegać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Świadczenie otrzymają zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim lub w nieformalnych związkach, jak i osoby samotnie wychowujące dziecko.

 • Jak będzie wypłacany w przypadku rodziców, którzy są po rozwodzie?

Kapitał na dane dziecko będzie przysługiwał temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu pozostaje dziecko. W przypadku gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, każdy z rodziców będzie mógł złożyć wniosek i zostanie przyznany mu kapitał w wysokości połowy kwoty.

 • W jaki sposób można złożyć wniosek o RKO?

Wnioski będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem tych samych kanałów online co w przypadku programów Rodzina 500+ i Dobry start, czyli za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

 • Ile czasu będzie miał ZUS na przyznanie i wypłatę kapitału?

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają, że maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał wynosi 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

 • W jaki sposób będzie wypłacony?

Wypłata będzie odbywać się wyłącznie na wskazane we wniosku konto bankowe.

 • Czy kapitał będzie przysługiwał na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2022 r.?

Tak. Zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

PARTNER
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Patrycja
  2022-01-04 07:40:20
  A nie powinno to świadczenie przysługiwać dla rodzica pracującego? Super jest w tym kraju- ja pracuję na nierobów siedzących w domu. ja mam jedno dziecko i nikogo nie interesowało co z dzieckiem zrobię. Wróciłam do pracy i z pensji opłacałam opiekunkę. Nie opłacało się to finansowo ale jakoś przetrwałam te dwa lata aż do momentu jak dziecko poszło do przedszkola. A teraz taka Pani zgarnie sobie po tysiaku przez rok i zostanie sobie w domku z dzieckiem. Naprawdę super traktowanie osób które na to wszystko zarabiają...
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • WB
  2022-02-23 08:11:11
  Dlaczego nie ma mowy w artykule o pomniejszaniu wysokości RKO przez ZUS o 500 zł za każdy miesiąc od którego dziecko ukończyło 12 miesięcy? W moim wypadku wyniesie 5 500zł a nie 12 000zł bo ZUS pomniejszył o 13 miesięcy x 500zł wypłatę RKO tylko dlatego ze przepisy weszły w życie 01.01.2022 i nie było możliwości złożenia wniosku wcześniej bo przepisy nie obowiązywały w chwili gdy dziecko ukończyło 12 miesiąc życia. Jak zwykle medialnie i na pokaz wszystko pięknie w praktyce jeszcze nie przyznali a już połowę zabrali...
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • ...Konrad...
  2022-01-04 17:36:05
  To do 35 miesiąca czy do 36 miesiąca? Mój syn kończy 36 miesięcy 19 stycznia i nie łapie się...
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • matka dzieci przed 1998
  2022-03-23 10:44:34
  Kolejne rozdawnictwo dla nierobów. Może tak dawaliby dla ludzi, którzy pracują i wychowali dzieci na które nie dostawali ani złotówki. Kraj, który zabiera pracującym a daje nierobom.
  0
 • marek
  2022-06-13 01:58:20
  Jeżeli ojciec nie żyje w związku formalnym i nie mieszka z dziećmi ,ale ma równe prawa do wychowywania dzieci , bierze dzieci do siebie , karmi ,ubiera,zapewnia rozrywkę ,kupuje zabawki i odzież , płaci alimenty ,to jakie ma prawa do 500+ ,albo do 12 tysięcy na drugie dziecko?
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

REKLAMA

PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

REKLAMA

Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

REKLAMA