REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdajesz w tym roku na studia? Zapoznaj się z ofertą edukacyjną uczelni i wymaganiami egzaminacyjnymi

matura 2023/2024 studia rekrutacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

"Przygotowaliśmy nową, kompleksową wyszukiwarkę studiów, która będzie już w tym tygodniu uruchomiona na nowym portalu MEiN – portalu edukacja.gov.pl" – powiedział Zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN. Uzupełnił, że oprócz informacji o wymaganiach rekrutacyjnych na poszczególne kierunki wyszukiwarka będzie zawierała również dane o ekonomicznych losach absolwentów (m.in. czas poszukiwania pracy, średni poziomu wynagrodzenia i bezrobocie).

Przygotowaliśmy nową, kompleksową wyszukiwarkę studiów, która będzie już w tym tygodniu uruchomiona na nowym portalu MEiN – powiedział we wtorek w Lublinie zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN Łukasz Wawer.

REKLAMA

Lubelski Salon Maturzystów Perspektywy 2023

We wtorek rozpoczął się Lubelski Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Młodzież może się tam zapoznać z ofertą edukacyjną uczelni i z wymaganiami egzaminacyjnymi, a także spotkać się z ekspertami i egzaminatorami OKE. Wydarzenie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim potrwa do środy.

Maturzysto zaplanuj przyszłość

Zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN podczas konferencji inaugurującej salon zapowiedział rozwiązania, które ułatwią maturzystom planowanie przyszłości.

"Przygotowaliśmy nową, kompleksową wyszukiwarkę studiów, która będzie już w tym tygodniu uruchomiona na nowym portalu MEiN – portalu edukacja.gov.pl" – powiedział.

Uzupełnił, że oprócz informacji o wymaganiach rekrutacyjnych na poszczególne kierunki wyszukiwarka będzie zawierała również dane o ekonomicznych losach absolwentów (m.in. czas poszukiwania pracy, średni poziomu wynagrodzenia i bezrobocie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moje Indywidualne Konto Edukacyjne - co to

REKLAMA

Kolejnym udogodnieniem – dodał Wawer – będzie Moje Indywidualne Konto Edukacyjne. "Znajdziemy tam informacje n temat wykształcenia. W przyszłości zaczną się tam również pojawiać poświadczenia cyfrowe wykształcenia obywateli" – powiedział, dodając, że obecny rocznik maturzystów będzie pierwszym, który będzie mógł skorzystać z tzw. dokumentu cyfrowego poświadczenia świadectwa maturalnego w procesie rekrutacji na studia. "Poświadczenie to każdy urząd i instytucja będzie musiała traktować jako równorzędne z oryginałem świadectwa maturalnego" – uzupełnił.

"Konto edukacyjne ruszy wraz z wejściem w życie ustawy, która trafiła na biurko pana prezydenta. Przewidujemy, że będzie to na przełomie września i października tego roku" – zapowiedział Wawer.

Jak wskazał, ministerstwo pracuje nad projektem "systemu centralnej rekrutacji na studia", który ma ułatwić wybór studiów, rekrutację, aplikowanie i wniesienie opłat. "Obecny rocznik będzie jednym z pierwszych, który otrzyma dyplom ukończenia studiów wyłącznie w postaci cyfrowej" – wyjaśnił Wawer.

Kto zdaje maturę w roku szkolnym 2023/2024

REKLAMA

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow podał, że w roku szkolnym 2023/2024 maturę będą zdawać uczniowie po czteroletnim liceum, absolwenci techników i szkół branżowych drugiego stopnia, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową.

Mówiąc o zmianach w nadchodzących maturach wskazał, że będą one niewielkie. "Drugi rok będziemy przypominać, że wymagania, które będą na egzaminie zostały zawężone w stosunku do podstawy programowej. Zmniejszona jest liczba lektur obowiązkowych, niektóre zostały przesunięte na poziom rozszerzony" – powiedział i wyjaśnił, że zmniejszone wymagania egzaminacyjne są związane z pandemią. "Dopiero od roku 2025 zostaną te wymagania zmienione" – dodał.

Prezes Perspektywy Press i pomysłodawca kampanii Salon Maturzystów Waldemar Siwiński przypomniał, że przyszli maturzyści we wrześniu muszą zadeklarować, jakie przedmioty będą zdawali, dlatego wcześniej powinni poznać wymogi rekrutacyjne uczelni.

Wymogi rekrutacyjne

"Wymogi rekrutacyjne senat każdej uczelni definiuje i przyjmuje uchwałą oddzielnie" – wskazał.

Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublina Mariusz Sagan powiedział, że ok. 75-78 proc. lubelskich maturzystów wybiera studia w mieście. "Zauważamy od kilku lat, że kilka procent maturzystów – to jest rosnąca populacja – wybiera studia za granicą" – poinformował. 45-50 proc. absolwentów lubelskich uczelni – dodał Sagan – pozostaje w Lublinie. Reszta wraca do miejscowości, z których pochodzi, wyjeżdża do Warszawy lub za granicę.

Rok szkolny 2023/2024 maturzyści zakończą 26 kwietnia. Egzaminy maturalne w sesji głównej przeprowadzone zostaną 7-24 maja.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Czy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

Pozew do sadu o zbyt wysoki czynsz jest jednym z uprawnień przysługujących lokatorom. W jakich sytuacjach można wnieść do sądu pismo?

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

REKLAMA

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA