REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenie wychowawcze

Świadczenie wychowawcze to forma wsparcia dla rodzin z dziećmi, która została przewidziana w ramach programu „Rodzina 500+”.

Niania

Powierzenie dziecka niani to kolejny ze sposobów opieki nad dziećmi do lat trzech, które istnieją na bazie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Dzienny opiekun

Dzienny opiekun jest zatrudniany przez gminę na umowę o świadczenie usług. Sprawuje on opiekę nad dziećmi powyżej 20 tygodnia życia.

Żłobek

Żłobek jest jedną z form opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Opieka w żłobku sprawowana jest nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia.

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw przysługujących każdemu dziecku. Jeżeli uzyska informacje lub dostrzeże naruszenie praw dziecka może podjąć działania, które przewiduje ustawa o Rzeczniku.

Rodzina zastępcza

Rodziną zastępczą mogą zostać zarówno małżeństwa jak i osoby samotne. Muszą jednak spełnić odpowiednie warunki.

Pedofilia

Pedofilia to rodzaj zboczenia seksualnego, polegającego na osiąganiu satysfakcji seksualnej w kontakcie z dziećmi. Pedofilia jest w polskim prawie zabroniona i surowo karana.

Klub dziecięcy

Klub dziecięcy jest formą opieki nad dziećmi do lat trzech.

REKLAMA

Grooming

Grooming polega na tworzeniu za pomocą Internetu relacji pomiędzy osobą dorosłą a dzieckiem, w celu wykorzystania seksualnego tego dziecka.

Becikowe

Becikowe jest jednorazowym dodatkiem w wysokości 1000 zł, przyznawanym z tytułu urodzenia dziecka. Świadczenie wypłacane jest niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców dziecka.

Wstępni i zstępni

Krewni w linii prostej określani są w polskim prawie jako wstępni, lub zstępni.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska to przysługujący rodzicom ogół praw i obowiązków do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka.

Pełnoletność

Osiągnięcie pełnoletności oznacza uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych.

OHP

Ochotnicze Hufce Pracy na mocy ustawy są instytucjami rynku pracy. To państwowe jednostki budżetowa nadzorowane przez ministra właściwego do spraw pracy

Obowiązek szkolny

 Obowiązek nauki jest obowiązkiem konstytucyjnym – zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji „Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. …”.

Nieletni

Pojęcie „nieletni” używane jest w prawie karnym. W jego rozumieniu nieletnim jest osoba, która w chwil popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 lat

Nasciturus

 Dziecko poczęte lecz jeszcze nie narodzone (łac. – mający się urodzić).

Małoletni i młodociany

"Małoletni" i "młociany" to określenia pojawiąjące się w różnych przepisach prawa, dotyczące osób młodych, lub dzieci. Róznica pomiędzy nimi jest jednak niebagatelna

Dzień Dziecka

1 czerwca jest istotnym dniem w kalendarzu każdego polskiego dziecka. W wielu krajach dzień dziecka przypada jednak w innym czasie.

Alimenty

To świadczenia polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowawczych.

Adopcja

Adopcja to potoczne określenie instytucji prawnej jaką jest przysposobienie

REKLAMA