reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Słownik > Władza rodzicielska

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska to przysługujący rodzicom ogół praw i obowiązków do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka.

Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską aż do pełnoletniości  i w tym czasie winno rodzicom posłuszeństwo. Natomiast władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Rodzice obowiązani są troszczyć o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio to jego uzdolnień.

Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i każde z nich obowiązane i uprawnione jest do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie.

W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie – zawieszenie jest uchylane gdy jego podstawa wygasa.

Natomiast w sytuacji gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka sąd opiekuńczy pozbawia rodziców lub jednego z nich, władzy rodzicielskiej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama