Władza rodzicielska
REKLAMA
Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską aż do pełnoletniości i w tym czasie winno rodzicom posłuszeństwo. Natomiast władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Rodzice obowiązani są troszczyć o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio to jego uzdolnień.
REKLAMA
Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i każde z nich obowiązane i uprawnione jest do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie.
W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie – zawieszenie jest uchylane gdy jego podstawa wygasa.
Natomiast w sytuacji gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka sąd opiekuńczy pozbawia rodziców lub jednego z nich, władzy rodzicielskiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat