| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Słownik > Obowiązek szkolny

Obowiązek szkolny

 Obowiązek nauki jest obowiązkiem konstytucyjnym – zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji „Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. …”.

Obowiązek ten powtórzony został w art. 15 ustawy o systemie oświaty – „Nauka jest obowiązana do ukończenia 18 roku życia.

Natomiast sam obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy lat 7. Trwa on do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Zaznaczyć jednak trzeba, iż mimo że obowiązek szkolny nałożony jest na dziecko siedmioletnie to dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. Obowiązek ten powstaje z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

Na wniosek rodziców naukę w szkole (a więc obowiązek szkolny) może rozpocząć dziecko, które przed dniem 1 września kończy 6 lat i wykazuje psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dziecko wcześniej przyjęte do szkoły zwolnione jest z obowiązku przygotowania przedszkolnego.

W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o rok.

Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie dziecka do szkoły podstawowej i gimnazjum publicznych albo niepublicznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »