reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Nasciturus

 Dziecko poczęte lecz jeszcze nie narodzone (łac. – mający się urodzić).

 Pojęcie to pojawiło się już w prawie rzymskim. Wówczas powstała fikcja prawna, na mocy której nasciturus mimo iż nie był traktowany jako osobna osoba, z chwilą narodzenia nabywał wszelkie korzyści/przysporzenia z mocą wsteczną, tj. z chwilą poczęcia. Ujęte było to w paremii (formule): nasciturus pro iam nato habetur, quotiens de commodis eius agitur – „dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o korzyści dla niego”. Dla ochrony jego praw można było powołać specjalnego kuratora (curator ventris).

W obowiązującym prawie polskim instytucją „nasciturusa” posługuje się prawo cywilne, głównie prawo spadkowe, zgodnie z którym dziecko nienarodzone, ale poczęte może być spadkobiercą, pod warunkiem że urodzi się żywe (art.  927 § 2 kodeksu cywilnego).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama