reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Słownik > Małoletni i młodociany

Małoletni i młodociany

"Małoletni" i "młociany" to określenia pojawiąjące się w różnych przepisach prawa, dotyczące osób młodych, lub dzieci. Róznica pomiędzy nimi jest jednak niebagatelna

Małoletni

Pojęcie „małoletni” używane jest w prawie cywilnym. W jego rozumieniu małoletnim jest osoba, która nie ukończyła lat 18, czyli osoba, która nie uzyskała pełnoletniości. Małoletni (w zależności od wieku) nie ma bądź ma, ale w stopniu ograniczonym zdolność do czynności prawnych. Zob. pełnoletniość.

Pojęcie młodociany używane jest w prawie karnym i prawie pracy.

W prawie karnym młodocianym jest sprawca czynu zabronionego, który w chwili jego popełnienia nie ukończył lat 21 oraz w czasie orzekania w I instancji – lat 24. Ze względu na wiek, przepisy kodeksu karnego nakazują traktować takiego sprawcę w sposób łagodniejszy, a sąd wymierzając karę musi kierować się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować.

W prawie pracy przez młodocianego rozumiemy osobę, która ukończyła lat 16, ale nie przekroczyła lat 18. Osoby, które nie ukończyły lat 16 nie mogą być zatrudniane w charakterze pracownika, gdyż kolidowałoby to z ciążącym na nich obowiązkiem szkolnym. W wieku 16 lat kończy się gimnazjum i wówczas powstaje możliwość zatrudnienia młodocianego w charakterze pracownika, co reguluje dział IX Kodeksu pracy. Zob. obowiązek szkolny.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama