reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Słownik > Małoletni i młodociany

Małoletni i młodociany

"Małoletni" i "młociany" to określenia pojawiąjące się w różnych przepisach prawa, dotyczące osób młodych, lub dzieci. Róznica pomiędzy nimi jest jednak niebagatelna

Małoletni

Pojęcie „małoletni” używane jest w prawie cywilnym. W jego rozumieniu małoletnim jest osoba, która nie ukończyła lat 18, czyli osoba, która nie uzyskała pełnoletniości. Małoletni (w zależności od wieku) nie ma bądź ma, ale w stopniu ograniczonym zdolność do czynności prawnych. Zob. pełnoletniość.

Pojęcie młodociany używane jest w prawie karnym i prawie pracy.

W prawie karnym młodocianym jest sprawca czynu zabronionego, który w chwili jego popełnienia nie ukończył lat 21 oraz w czasie orzekania w I instancji – lat 24. Ze względu na wiek, przepisy kodeksu karnego nakazują traktować takiego sprawcę w sposób łagodniejszy, a sąd wymierzając karę musi kierować się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować.

W prawie pracy przez młodocianego rozumiemy osobę, która ukończyła lat 16, ale nie przekroczyła lat 18. Osoby, które nie ukończyły lat 16 nie mogą być zatrudniane w charakterze pracownika, gdyż kolidowałoby to z ciążącym na nich obowiązkiem szkolnym. W wieku 16 lat kończy się gimnazjum i wówczas powstaje możliwość zatrudnienia młodocianego w charakterze pracownika, co reguluje dział IX Kodeksu pracy. Zob. obowiązek szkolny.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama