REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek osoby uprawnionej lub jej pełnomocnika. W określonych przypadkach pracodawca kompletuje dokumenty i składa wniosek o emeryturę swojego pracownika do ZUS.

Pracodawca musi przygotować wniosek o emeryturę przyznawaną na starych zasadach. Pracodawca ma obowiązek skompletowania niezbędnej dokumentacji. Jeśli pracownik zechce, pracodawca będzie zobowiązany do złożenia wniosku do ZUS.

REKLAMA

Odpowiednia dokumentacja i zaświadczenia

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek gromadzić dokumentację osobową oraz płacową każdego pracownika. Jest ona niezbędna przy ustalaniu prawa do świadczenia emerytalnego przez ZUS. Dokumentację płacową i osobową pracodawca ma obowiązek przechowywać przez 50 lat od dnia zakończenia przez pracownika pracy.
Ponadto pracodawca ma obowiązek wydawać pracownikom zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do emerytury i jej wysokości. Zakłada Ubezpieczeń Społecznych może zażądać od pracodawcy wystawienia zaświadczeń w celu udowodnienia między innymi okresów składkowych i nieskładkowych, wysokości wynagrodzenia oraz okresów pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.

Jednym z ważnych obowiązków pracodawcy związanych z przyznaniem emerytury pracownikowi jest wydanie świadectwa pracy. Świadectwo pracy wydawane jest w dniu ustania stosunku pracy. W przypadku, kiedy do ustalenia prawa do emerytury nie jest konieczne rozwiązanie stosunku pracy, pracodawca wydaje pracownikowi zaświadczenie. W zaświadczeniu pracodawca potwierdza datę nawiązania stosunku pracy oraz ewentualnie datę jego ustania.

Potwierdzenie wynagrodzenia pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca ma obowiązek wystawiać pracownikowi zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. W zaświadczeniu musza znaleźć informacje o:

  • wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przysługuje,
  • wysokość wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy,
  • wysokości świadczeń,
  • wysokości zasiłków,
  • wysokości innych należności.

Informacja te są niezbędne do ustalenia prawa do emerytury. Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu pracodawca sporządza na druku ZUS Pr-7.
Pracodawca sporządza wniosek

Pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę. Za zgodę pracownika może złożyć sam wniosek o świadczenie do ZUS.

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek przygotować i złożyć wniosek tylko o emeryturę przyznawaną na starych zasadach. Obowiązek taki, nie ciąży wobec pracownika ubiegającego się o emeryturę na nowych zasadach. Oznacza to, że osoby urodzone po 1948 roku, które nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, same muszą przygotować i złożyć wniosek w ZUS.

Pracodawca musi skompletować i złożyć do ZUS wniosek o nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Za datę zgłoszenia wniosku uznaje się datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę zobowiązanego do jego kompletowania.

Wniosek z załącznikami pracodawca przekazuje do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Jeżeli miejsce zamieszkania i miejsce zameldowania są różne, o właściwości oddziału ZUS decyduje miejsce zameldowania na pobyt stały.

Podstawa prawna:
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
Ustawa z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 673 z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. nr 10, poz. 49 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dot.  zarządzania azylem i migracją.

NSA: Nie można pobierać jednocześnie renty i świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może odmówić zawieszenia jednego z nich powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

REKLAMA