reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Termin przejścia na emeryturę

Termin przejścia na emeryturę

W sierpniu 2008 r. skończę 65 lat. Czy począwszy od września będę mógł przejść na emeryturę? Czy do działu kadr muszę złożyć wypowiedzenie z informacją o terminie w jakim chcę przejść na emeryturę?

Zgodnie z przepisami – prawo do świadczeń powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Natomiast świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie tego świadczenia.

Jeżeli zatem wniosek o emeryturę zgłosił Pan w sierpniu 2008 r. – to emerytura zostanie Panu przyznana od tego miesiąca jednakże nie wcześniej niż od osiągnięcia wieku 65 lat. Jeżeli natomiast wniosek o emeryturę zgłosił Pan we wrześniu 2008 r. to emerytura zostanie przyznana od 1 września, tj. od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Należy również dodać, że istnieje przepis, zgodnie z którym prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Jeżeli więc, ubiegając się o emeryturę będzie Pan pozostawał w stosunku pracy - wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna Panu to świadczenie i jednocześnie z uwagi na nierozwiązanie stosunku pracy – zawiesi jego wypłatę. Odwieszenie wypłaty może nastąpić na Pana wniosek, do którego należy dołączyć świadectwo pracy, potwierdzające ustanie stosunku pracy.

Z uwagi na to, że osobom przechodzącym na emeryturę przysługuje od zakładu pracy odprawa emerytalna i zakład pracy musi zabezpieczyć środki finansowe na ten cel – wskazane jest, aby złożył Pan podanie o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę.

Jednocześnie dodaję, że ZUS nie ma obowiązku informowania zakładów pracy, o fakcie przyznania emerytury pracownikowi.

Podstawa prawna: Art. 100, art.103 ust 2a i art.129 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama