REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłaty roczne w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Dopłaty roczne w PPK. Kiedy można otrzymać dopłaty roczne w PPK? Kto ma prawo do dopłat corocznych od państwa? / fot. Shutterstock
Dopłaty roczne w PPK. Kiedy można otrzymać dopłaty roczne w PPK? Kto ma prawo do dopłat corocznych od państwa? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dopłaty roczne w PPK finansowane są przez Państwo i trafiają na rachunek uczestnika PPK. Kiedy dopłata w wysokości 240 zł zasili konto? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dopłatę?

Dopłaty roczne w PPK

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.), dalej „ustawa o PPK”, po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie, na rachunek uczestnika PPK trafiają m.in. dopłaty roczne finansowane przez Państwo.

REKLAMA

Uczestnik PPK otrzymuje dopłatę roczną w wysokości 240 zł. Zasadą jest, że ta dopłata przysługuje w przypadku, gdy kwota wpłat (podstawowych i dodatkowych) finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz przez uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku. Przykładowo, aby zatrudniony mógł otrzymać dopłatę roczną za 2019 rok, wpłaty na jego rachunek PPK w 2019 roku musiały wynosić co najmniej 472,5 zł (2250 x 6 = 13500; 13500 x 3,5% = 472,5 zł). Natomiast, aby osoba zatrudniona mogła otrzymać dopłatę roczną za 2020 rok, wpłaty na jej rachunek PPK w 2020 roku będą musiały wynosić co najmniej 546 zł (2600 x 6 = 15600; 15600 x 3,5% = 546 zł).

Polecamy: PPK dla pracownika

W stosunku do osób o niskich dochodach obowiązują jednak złagodzone wymagania. W ustawie o PPK przyjęto rozwiązanie polegające na tym, że wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może jednak wynosić mniej niż 2% (ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia), jeżeli wynagrodzenie tego uczestnika PPK - osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu - nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku była to kwota 2700 zł, a w 2020 roku - 3120 zł). Tacy uczestnicy PPK, aby uzyskać prawo do dopłaty rocznej, muszą zgromadzić tylko co najmniej 25% pełnej wymaganej kwoty (czyli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz tego uczestnika PPK musi być równa co najmniej 25% kwoty wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia). Przykładowo, aby otrzymać dopłatę roczną za 2019 rok, osoby te musiały zgromadzić na rachunku PPK co najmniej 118,13 zł. Natomiast, aby otrzymać dopłatę roczną za 2020 rok, taki uczestnik PPK będzie musiał zgromadzić co najmniej 136,50 zł. Przy ustalaniu uprawnienia do dopłaty rocznej uwzględnia się kwoty wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym, dokonane na wszystkie rachunki PPK prowadzone dla tego uczestnika.

Kwota wpłat do PPK, warunkująca uprawnienie do dopłaty rocznej, nie ulega zmniejszeniu w związku z tym, że uczestnik rozpoczął oszczędzanie w trakcie roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy dopłata roczna nie przysługuje?

Dopłata roczna nie przysługuje, jeżeli:

  • zatrudniający nie finansuje wpłat do PPK za zatrudnionego ze względu na utworzenie pracowniczego programu emerytalnego (art. 13 ust. 2 ustawy o PPK),
  • uczestnik PPK - w którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłat podstawowych finansowanych przez niego wynosiła mniej niż 2% jego wynagrodzenia - osiągnął łączne miesięczne wynagrodzenie, ze wszystkich źródeł, przekraczające kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym (art. 32 ust. 5 ustawy o PPK),
  • uczestnik PPK po ukończeniu 60. roku życia rozpoczął dokonywanie wypłat środków zgromadzonych na jego rachunku PPK (art. 97 ust. 3 ustawy o PPK).

Jedna dopłata roczna

Uczestnik PPK jest uprawniony do otrzymania jednej dopłaty rocznej, niezależnie od liczby posiadanych rachunków PPK. Jeżeli ma on więcej niż jeden rachunek PPK, dopłata jest mu przekazywana na rachunek PPK prowadzony na podstawie umowy o prowadzenie PPK, zawartej dla niego najpóźniej. Gdyby okazało się, że tego samego dnia zawarto dla niego więcej niż jedną umowę o prowadzenie PPK, dopłata trafi na rachunek, na którym wartość zgromadzonych środków jest większa.

Kiedy dopłata pojawi się na rachunku uczestnika PPK?

Dopłata roczna powinna pojawić się na rachunku uczestnika PPK, który spełnił warunki do jej otrzymania, nie później niż do 15 kwietnia roku następującego po roku, za który przysługuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA