reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Wpłata podstawowa i dodatkowa do PPK

Wpłata podstawowa i dodatkowa do PPK

Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika i pracodawcę mogą być podstawowe i dodatkowe. Ich wysokość różni się w zależności od tego, czy ponosi je pracodawca, czy pracownik. Ile wynoszą więc wpłaty podstawowe, a ile dodatkowe?

Wpłata podstawowa i dodatkowa do PPK

PPK jest systemem długoterminowego oszczędzania, z przeznaczeniem na wypłatę środków po osiągnięciu przez uczestnika PPK 60 roku życia. System ten jest współfinansowany przez podmiot zatrudniający (m.in. pracodawcę), osobę zatrudnioną (m.in. pracownika) i Państwo.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Wpłaty finansowane przez pracodawcę i pracownika stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Przez wynagrodzenie, które stanowi podstawę naliczenia wpłat do PPK, należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez zastosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Wpłata podstawowa do PPK, finansowana przez pracodawcę, wynosi 1,5% wynagrodzenia uczestnika PPK. Pracodawca nie może obniżyć tej kwoty ani zwolnić się z jej finansowania (poza wyjątkami określonymi w art. 13 ust. 2 i 25 ust. 4 ustawy o PPK). Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika PPK, wynosi 2% jego wynagrodzenia. Osoby, których łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł nie przekracza kwoty 120 % minimalnego wynagrodzenia  (obowiązującego w danym roku kalendarzowym) mogą złożyć pracodawcy deklarację obniżenia wpłaty podstawowej nawet do 0,5%. Uwzględniona przez pracodawcę deklaracja obniżenia wpłaty podstawowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją złożono.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca, mogą także zdecydować o finansowaniu wpłaty dodatkowej. W przypadku pracodawcy, wpłata dodatkowa może stanowić do 2,5% wynagrodzenia uczestnika PPK. Pracodawca powinien określić wysokość tej wpłaty w umowie o zarządzanie, a w przypadku zmiany jej wysokości lub rezygnacji z jej dokonywania - dokonać zmiany umowy o zarządzanie. Wpłata dodatkowa, finansowana przez pracodawcę, może być różnicowana ze względu na długość okresu zatrudniania w danym podmiocie bądź na podstawie innych kryteriów, przy czym – w tym ostatnim przypadku - wymaga to zawarcia odpowiednich postanowień w regulaminie wynagrodzeń lub układzie zbiorowym pracy obowiązującym u tego pracodawcy.

Uczestnik PPK może zadeklarować finansowanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2% jego wynagrodzenia. Deklaracja wpłaty dodatkowej obowiązuje od chwili jej złożenia. Zmiana tej deklaracji - w przypadku podjęcia decyzji o zmianie wysokości wpłaty dodatkowej lub rezygnacji z jej dokonywania - obowiązuje od miesiącu następującego po miesiącu, w którym ją złożono.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Ekspert PFR Portal PPK

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wpłaty do PPK opłaca pracownik i pracodawca. Mogą być podstawowe i dodatkowe. Wysokość wpłat różni się.  / fot. Shutterstock
Wpłaty do PPK opłaca pracownik i pracodawca. Mogą być podstawowe i dodatkowe. Wysokość wpłat różni się. / fot. Shutterstock

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama