| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Dotychczas zakładano, że nowym dowodem osobistym, wyposażonym w chip, będzie można posługiwać się od 1 lipca 2011 roku. Jak się jednak okazuje termin ten ulegnie przesunięciu. Nowe dowody będą funkcjonować najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.

Ustawa z 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych zakładała, że od 1 lipca 2011 roku będzie można posługiwać się elektronicznym dowodem osobistym. Jest to dokument tożsamości, który wyposażony będzie w mikroprocesor (chip), który umożliwiałby składanie podpisu elektronicznego, który umożliwiałby dokonywanie różnego rodzaju czynności prawnych w urzędach. Miałby być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych. 

Jednym słowem, nie będzie już konieczności przedstawiania niezliczonych ilości dokumentów, wiele spraw załatwimy wyłącznie używając nowego dowodu.

Zobacz również: Elektroniczne dowody osobiste

Termin wejścia w życie nowych dowodów został określony w ustawie na 1 lipca 2011 roku. Aktualnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowelizacją ustawy, która zakłada, że nowe dowody wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2013 roku. Skąd zmiana terminu?

Powodem zmiany terminu wprowadzenia nowych dowodów było przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych. W trakcie przetargu zostało złożonych kilka odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej i terminy uległy opóźnieniu. 

Problemy w postępowaniu przetargowym były główną przyczyną opóźnień. Ministerstwo posiada środki finansowe na wprowadzenie nowych dowodów. Jest to koszt ok. 370 mln złotych, z tymże 85% dofinansuje Unia Europejska. MSWiA, wybierając producenta blankietów bierze pod uwagę zarówno jakość, jak i cenę.

Zobacz również serwis: Dowód osobisty

Jak tylko nowe dowody wejdą w życie, będzie można złożyć wniosek o jego wydanie. Można będzie tego dokonać w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną (z tymże w tym drugim przypadki i tak trzeba będzie zgłosić się po dowód osobiście). Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »