reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Elektroniczne dowody osobiste

Elektroniczne dowody osobiste

Projekt ustawy o dowodach osobistych zakłada wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych, które mają zapewnić bezpieczniejszą identyfikację osób i transakcji zawieranych drogą elektroniczną. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2011 r. Na dokumencie nie będzie informacji o grupie krwi właściciela, jak to wcześniej zakładano. Dowód elektroniczny będzie miał taki sam status prawny jak tradycyjny dowód osobisty.

Cel

Projekt nowej ustawy o dowodach osobistych ma na celu stworzenie warunków prawnych do stosowania wielofunkcyjnego, elektronicznego dokumentu tożsamości dającego gwarancję bezpiecznej identyfikacji osób.

Dowód osobisty

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dowód osobisty uprawnia do przekraczania granic państw.

Zobacz również: Jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty?

Dowód osobisty wydaje się na wniosek (w formie pisemnej, ustnej lub dokumentu elektronicznego), który należy złożyć w organie dowolnej gminy na terytorium kraju. Wymiana dowodu jest bezpłatna. Osoby, które będą się uchylać od obowiązku posiadania dowodu bądź jego wymiany, będą podlegać karze grzywny lub ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Warstwa graficzna i elektroniczna

Dowód będzie się składał z warstwy graficznej i warstwy elektronicznej. Dowód osobisty potwierdza prawdziwość danych zawartych w warstwie graficznej przez udostępnienie tych danych zamieszczonych w warstwie elektronicznej. Udostępnienie następuje na żądanie uprawnionych organów lub za zgodą obywatela wyrażoną przez wprowadzenie numeru PIN.

Warstwa graficzna dowodu osobistego zawiera dane dotyczące osoby: nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia (miejscowość), płeć, wizerunek twarzy, numer PESEL, obywatelstwo; oraz dane dotyczące dowodu osobistego: serię i numer dowodu osobistego, datę wydania, datę ważności oraz oznaczenie organu wydającego dokument.

Zobacz również: Czy znasz zasady wydawania dowodów osobistych

Zrezygnowano z zamieszczania w dowodzie osobistym rysopisu jego posiadacza.

Warstwa elektroniczna dowodu osobistego zawiera:
1. dane zamieszczone w warstwie graficznej dowodu osobistego zapisane w formie elektronicznej wraz z danymi je uwierzytelniającymi;
2. dane służące do składania informacji uwierzytelniającej opatrzonej certyfikatem dowodu osobistego, dane służące do składania podpisu osobistego opatrzonego certyfikatem podpisu osobistego oraz dane służące do dokonania ograniczonej identyfikacji opatrzone certyfikatem ograniczonej identyfikacji;
3. przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie danych służących do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu;
4. przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie danych służących do wykorzystania
dowodu osobistego jako karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Oznacza to, że właściciel dowodu będzie mógł składać podpis elektroniczny oraz załatwić sprawy urzędowe przez Internet.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dowód będzie się składał z warstwy graficznej i warstwy elektronicznej.
Dowód będzie się składał z warstwy graficznej i warstwy elektronicznej.

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama