REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana dowodu osobistego

Marlena Łyszczewska
Wymiana dowodu osobistego./ Fot. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana dowodu osobistego jest obowiązkowa. Każdy kto posiada dowód, który stracił ważność powinien wymienić go na nowy. Wymiana jest obowiązkowa również w innych sytuacjach. Sprawdź w jakich.

Dowód  osobisty musi posiadać każda osoba, która jest obywatelem polskim oraz mieszka na terytorium RP. Jednak nieposiadanie dowodu osobistego nie jest uważane za przestępstwo, a jedynie za wykroczenie. Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie, a od 2004 r. uprawniającym do przekraczania granicy między państwami członkowskimi UE.

REKLAMA

16 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła - od 1 stycznia 2013 roku - nowe dokumenty tożsamości. Nowe dowody, wyposażone w chipy, znacznie ułatwiły życie obywatelom naszego kraju, ponieważ umożliwiły składanie podpisu elektronicznego. Nowe dowody tożsamości wydawane są bezpłatne.

Polecamy produkt: VAT 2017. Komentarz

W jakich sytuacjach należy wymienić dowód osobisty na nowy?

Obowiązek taki istnieje w następujących przypadkach:

  • zagubienia lub kradzieży;
  • uszkodzenia;
  • utraty ważności;
  • zmiany swoich dotychczasowych danych np. adresu lub nazwiska.

Zobacz również: Dowód osobisty 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Kiedy należy złożyć wniosek o wymianę dowodu?

Dowód osobisty wymieniany jest na wniosek samego zainteresowanego. Pismo należy złożyć, przestrzegając poniższych terminów:

  • w terminie 14 dni - od momentu, kiedy nastąpiła zmiana w naszych danych osobistych; 
  • natychmiast – w razie uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia okoliczności utrudniającej posługiwanie się dokumentem lub sprawiających trudności w  ustalenie naszej tożsamości;
  • nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.

Co trzeba zrobić jeśli utracimy dowód osobowy?

REKLAMA

W takiej sytuacji należy pójść osobiście i do najbliższego urzędu gminy zgłosić utratę dowodu. Jeśli przebywamy za granicą powinniśmy udać się do urzędu konsularnego, aby móc otrzymać nowy dokument tożsamości. Jednak w sytuacji, kiedy osoba znalazła własny dowód osobisty, a  zgłosiła jego utratę, jest obowiązana szybko zwrócić go organowi, który wydał dokument.

W przypadku małoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych utratę dowodu osobistego zgłasza rodzic albo opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd. Jeśli osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona przebywa czasowo poza miejscem swojego zamieszkania w związku z wypoczynkiem, leczeniem albo nauką i znajduje się pod opieką innej osoby niż rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd, wtedy opiekun faktyczny tej osoby powinien zgłosić utratę dowodu osobistego. W sytuacji, kiedy nie możemy osobiście powiadomić, że utraciliśmy dowód osobisty (z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej trudnej do pokonania przeszkody), wtedy czyni to za nas pełnomocnik po okazaniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie.

Jeśli znajdziemy czyjś dowód osobisty powinniśmy niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej albo – jeśli to możliwe - posiadaczowi dowodu tożsamości.

Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie nie ma możliwości wymiany dowodu osobistego na nowy.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA