REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana dowodu osobistego

Marlena Łyszczewska
Wymiana dowodu osobistego./ Fot. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana dowodu osobistego jest obowiązkowa. Każdy kto posiada dowód, który stracił ważność powinien wymienić go na nowy. Wymiana jest obowiązkowa również w innych sytuacjach. Sprawdź w jakich.

Dowód  osobisty musi posiadać każda osoba, która jest obywatelem polskim oraz mieszka na terytorium RP. Jednak nieposiadanie dowodu osobistego nie jest uważane za przestępstwo, a jedynie za wykroczenie. Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie, a od 2004 r. uprawniającym do przekraczania granicy między państwami członkowskimi UE.

REKLAMA

16 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła - od 1 stycznia 2013 roku - nowe dokumenty tożsamości. Nowe dowody, wyposażone w chipy, znacznie ułatwiły życie obywatelom naszego kraju, ponieważ umożliwiły składanie podpisu elektronicznego. Nowe dowody tożsamości wydawane są bezpłatne.

Polecamy produkt: VAT 2017. Komentarz

W jakich sytuacjach należy wymienić dowód osobisty na nowy?

Obowiązek taki istnieje w następujących przypadkach:

 • zagubienia lub kradzieży;
 • uszkodzenia;
 • utraty ważności;
 • zmiany swoich dotychczasowych danych np. adresu lub nazwiska.

Zobacz również: Dowód osobisty 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Kiedy należy złożyć wniosek o wymianę dowodu?

Dowód osobisty wymieniany jest na wniosek samego zainteresowanego. Pismo należy złożyć, przestrzegając poniższych terminów:

 • w terminie 14 dni - od momentu, kiedy nastąpiła zmiana w naszych danych osobistych; 
 • natychmiast – w razie uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia okoliczności utrudniającej posługiwanie się dokumentem lub sprawiających trudności w  ustalenie naszej tożsamości;
 • nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.

Co trzeba zrobić jeśli utracimy dowód osobowy?

REKLAMA

W takiej sytuacji należy pójść osobiście i do najbliższego urzędu gminy zgłosić utratę dowodu. Jeśli przebywamy za granicą powinniśmy udać się do urzędu konsularnego, aby móc otrzymać nowy dokument tożsamości. Jednak w sytuacji, kiedy osoba znalazła własny dowód osobisty, a  zgłosiła jego utratę, jest obowiązana szybko zwrócić go organowi, który wydał dokument.

W przypadku małoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych utratę dowodu osobistego zgłasza rodzic albo opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd. Jeśli osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona przebywa czasowo poza miejscem swojego zamieszkania w związku z wypoczynkiem, leczeniem albo nauką i znajduje się pod opieką innej osoby niż rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd, wtedy opiekun faktyczny tej osoby powinien zgłosić utratę dowodu osobistego. W sytuacji, kiedy nie możemy osobiście powiadomić, że utraciliśmy dowód osobisty (z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej trudnej do pokonania przeszkody), wtedy czyni to za nas pełnomocnik po okazaniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie.

Jeśli znajdziemy czyjś dowód osobisty powinniśmy niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej albo – jeśli to możliwe - posiadaczowi dowodu tożsamości.

Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie nie ma możliwości wymiany dowodu osobistego na nowy.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 2023 r. prawo gwarantuje wdowie (dożywotnio), dzieciom i rodzicom zabitych policjantów świadczenia. Od około 3750 zł do 7500 zł miesięcznie

  Poprzedni parlament systemowo rozwiązał problem świadczeń dla rodzin zmarłych policjantów i żołnierzy, gdy ich śmierć miała związek ze służbą.

  Płacisz gminie za odśnieżenie publicznego chodnika przed Twoim domem! Ty za pracę nie otrzymasz wynagrodzenia ani zwrotu kosztów

  Jeżeli gmina odśnieży swój chodnik przed Twoim domem, to musisz jej za to zapłacić. Jeżeli sam to zrobisz, nie otrzymasz żadnego wynagrodzenia ani zwrotu kosztów.

  Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

  Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

  TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

  Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

  Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

  Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

  Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

  Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

  Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

  REKLAMA

  Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

  Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

  Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

  Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

  REKLAMA