| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak są chronione prawa lokatorów?

Jak są chronione prawa lokatorów?

Lokatorzy, którzy zaniedbali spełnianie swoich obowiązków są narażeni na eksmisję z wynajmowanego lokalu. Najczęstszą przyczyną eksmisji są problemy lokatorów w opłacaniu czynszu i popadanie przez to w zadłużenie. Jakie zmiany w ochronie lokatorów wniosła nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów?

Pomieszczenie tymczasowe

W nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów ustawodawca uwzględnił zarzut Trybunału Konstytucyjnego, który nakazywał wprowadzenie do ustawy definicji tymczasowego pomieszczenia oraz rozszerzenia katalogu obowiązków gminy o obowiązek wskazywania tymczasowego pomieszczenia, a także określenia maksymalnego okresu udostępnienia takiego pomieszczenia.

Obecnie osoba wobec której orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu nie może zostać eksmitowana na bruk. Gmina musi zapewnić takiej osobie pomieszczenie tymczasowe.

Pomieszczenie tymczasowe są tworzone przez gminy i są one przeznaczone pod  wynajem. Umowa najmu tymczasowego pomieszczenia zawierana jest na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy. Umowę najmu tymczasowego pomieszczenia zawiera się z osobą, wobec której wszczęto egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, w którym orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.

Zobacz: Czy mieszkańcy mogą zapobiec zmianom granic gminy?

Komu nie przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego?

Ustawodawca we wspomnianej nowelizacji określił również, jakim osobom pomieszczenie tymczasowe się nie należy. Prawo do takiego pomieszczenia nie należy się dłużnikowi, jeżeli z tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, albo że dłużnik dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego.

Dłużnikowi nie przysługuje pomieszczenie tymczasowe jeżeli dłużnik został zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego oraz w przypadku, gdy dłużnik został zobowiązany do opróżnienia tymczasowego pomieszczenia.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy.

Pomieszczenie tymczasowe powinno być nadające się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę oraz znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowanych.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »