| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych (MdM) to rządowy program finansowego wsparcia dla osób, które podjęły decyzję o zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Od stycznia 2014 roku mają oni możliwość uzyskania dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Jak wygląda realna możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych, czy jest on faktycznie dostępny?

Limit MdM do końca pierwszego kwartału 2014 r. to 5031,40 zł za m². Natomiast cena na rynku pierwotnym to niespełna 4 tys. zł (dane za IV kw. 2013 r.). Widzimy więc, że limit MdM jest o ponad 25 proc. wyższy od cen u deweloperów. 40-50 metrowe mieszkanie w Łodzi kupimy za 200-250 tys. zł. Na obrzeżach miasta ceny są jeszcze niższe.

Problemu ze znalezieniem odpowiedniej nieruchomości nie powinno być także w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Kielcach, Gdańsku i Szczecinie (przy założeniu, że w tych miastach powstają nowe mieszkania).

Małe miasta w MdM

Liczne mniejsze miejscowości zostały niejako automatycznie wykluczone z programu. Nie realizują bowiem żadnych inwestycji deweloperskich. Młodzi mieszkańcy nie mają tam szansy na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. A tylko takie są objęte założeniami rządowego wsparcia.

Program MdM nie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Zainteresowanie MdM w styczniu 2014

Zgodnie z danymi Banku Gospodarstwa Krajowego w pierwszym miesiącu (tj. w styczniu 2014 r.) zaakceptowano 1311 wniosków o kredyt z rządową dopłatą. Wykorzystano prawie 28 mln zł, czyli niespełna 5% planowanego rocznego budżetu na ten cel.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK