| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych (MdM) to rządowy program finansowego wsparcia dla osób, które podjęły decyzję o zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Od stycznia 2014 roku mają oni możliwość uzyskania dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Jak wygląda realna możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych, czy jest on faktycznie dostępny?

Limit MdM do końca pierwszego kwartału 2014 r. to 5031,40 zł za m². Natomiast cena na rynku pierwotnym to niespełna 4 tys. zł (dane za IV kw. 2013 r.). Widzimy więc, że limit MdM jest o ponad 25 proc. wyższy od cen u deweloperów. 40-50 metrowe mieszkanie w Łodzi kupimy za 200-250 tys. zł. Na obrzeżach miasta ceny są jeszcze niższe.

Problemu ze znalezieniem odpowiedniej nieruchomości nie powinno być także w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Kielcach, Gdańsku i Szczecinie (przy założeniu, że w tych miastach powstają nowe mieszkania).

Małe miasta w MdM

Liczne mniejsze miejscowości zostały niejako automatycznie wykluczone z programu. Nie realizują bowiem żadnych inwestycji deweloperskich. Młodzi mieszkańcy nie mają tam szansy na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. A tylko takie są objęte założeniami rządowego wsparcia.

Program MdM nie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Zainteresowanie MdM w styczniu 2014

Zgodnie z danymi Banku Gospodarstwa Krajowego w pierwszym miesiącu (tj. w styczniu 2014 r.) zaakceptowano 1311 wniosków o kredyt z rządową dopłatą. Wykorzystano prawie 28 mln zł, czyli niespełna 5% planowanego rocznego budżetu na ten cel.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »