reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Wiele młodych osób chcących się usamodzielnić staje przed dylematem – wynająć mieszkanie czy kupić na kredyt? Obie opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Podstawową zaletą własnego mieszkania jest możliwość swobodnego rozporządzania nim. Dotyczy to także kwestii jego wykończenia. W wynajmowanym mieszkaniu wszystkie zmiany, które chcemy przeprowadzić muszą zostać wcześniej skonsultowane z właścicielem i przez niego zaakceptowane. Dodatkowo jeśli są to zmiany wymagające dużych nakładów pracy i pieniędzy, najemcy nie opłaca się ich ponosić, a właściciele nie zawsze chcą inwestować w swoje mieszkania, zwłaszcza jeżeli już ktoś w nich mieszka. Gdy zdecydujemy się na zakup własnego lokum możemy je urządzić po swojemu, zaczynając od kolorów ścian, poprzez dobór mebli, a kończąc na najmniejszych drobiazgach.

Z drugiej strony wynajem zapewnia nam większą swobodę, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania. Umowa z właścicielem może zostać rozwiązana w każdej chwili, albo w najgorszym wypadku trzeba czekać do jej zakończenia. Wtedy przeprowadzka nawet na drugi koniec kraju nie stanowi problemu. Posiadając własne mieszkanie przestajemy być już tak mobilni. Oczywiście mieszkanie można sprzedać, jednak wymaga to dużego wysiłku i zajmuje sporo czasu. Można je również wynająć, a samemu przenieść się gdzieś indziej i tam mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. To jednak również wymaga dużych nakładów pracy, lub ustanowienia pełnomocnika, który zajmie się wszystkim w naszym imieniu.

Mobilność jest dużą zaletą gdy musimy zmienić miejsce pracy, ale też w przypadku uciążliwych sąsiadów lub okolicy, która nam nie odpowiada. Zmieniająca się sytuacja życiowa często powoduje, że mieszkanie które było idealne kilka lat wcześniej teraz staje się za małe, nieustawne, za słabo nasłonecznione, itp.

Inną zaletą mieszkania w wynajętym lokum jest brak konieczności zajmowania się większymi naprawami i remontami. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy generalnie obciążają najemcę, jednak dla uniknięcia późniejszych sporów najlepiej jeśli odpowiednie ustalenia są od razu jasno zapisane w umowie najmu.

Biorąc pod uwagę kwestie finansowe kupno mieszkania na kredyt oraz jego wynajem generują nierzadko podobne koszty. Rata spłacanego kredytu często jest porównywalna z czynszem, jaki trzeba płacić za wynajem podobnego mieszkania. Dlatego wiele osób woli zaciągnąć kredyt hipoteczny na 30 lat i mieć mieszkanie na własność, niż płacić obcej osobie i kolokwialnie mówiąc „nic z tego nie mieć”.

Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku kłopotów finansowych nie jest łatwo obniżyć ratę kredytu, a tym trudniej całkowicie zawiesić jego spłatę. Dlatego należy rozważnie wyliczyć kwotę jaką jesteśmy w stanie co miesiąc przeznaczyć na spłatę kredytu, zostawiając sobie rezerwę na nieprzewidziane wydarzenia. Przy wynajmie mieszkania jest dużo prościej. Wystarczy zamienić je na mniejsze lub przenieść się do innego o niższym standardzie i w ten sposób zmniejszyć opłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama