| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Zwrot podatku od środków transportowych w 2018 r.

Zwrot podatku od środków transportowych w 2018 r.

Podatnicy wykorzystujący środki transportu podlegające opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych (oprócz autobusów) dla wykonywania przewozu w transporcie kombinowanym na terenie RP, mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku. Podatnik może uzyskać nawet 100 % zwrot podatku. W 2018 r. stawka podatku od środków transportowych wzrośnie.

Możliwość ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych została przyznana w art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem, prawo do ubiegania się o zwrot podatku przysługuje podatnikom wykorzystującym, w transporcie kombinowanym na terytorium RP, następujące środki transportu:

  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t;
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 3,5 t;
  • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 t, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

Warto zwrócić uwagę na brak w powyższym wyliczeniu autobusów, które tak jak w/w środki podlegają opodatkowaniu. Ustawodawca postanowił, że nie właściciele autobusów nie mogą ubiegać się o zwrot podatku od środków transportowych.

Transport kombinowany

Jak już zostało wspomniane podatnik może ubiegać się o zwrot podatku pod warunkiem, że wykorzystuje w/w środki transportu w transporcie kombinowanym na terytorium RP. Definicja transportu znajduje się w art. 4 pkt 13 ustawy o transporcie drogowym.

Wspomniany przepis stanowi, że przez transport kombinowany należy rozumieć przewóz rzeczy, podczas którego samochód ciężarowy, przyczepa, naczepa z jednostką ciągnącą lub bez jednostki ciągnącej, nadwozie wymienne lub kontener 20-stopowy lub większy korzysta z drogi w początkowym lub końcowym odcinku przewozu, a na innym odcinku z usługi kolei, żeglugi śródlądowej lub transportu morskiego, przy czym odcinek morski przekracza 100 km w linii prostej; odcinek przewozu początkowego lub końcowego oznacza przewóz:

  • pomiędzy punktem, gdzie rzeczy są załadowane, i najbliższą odpowiednią kolejową stacją załadunkową dla odcinka początkowego oraz pomiędzy najbliższą odpowiednią kolejową stacją wyładunkową a punktem, gdzie rzeczy są wyładowane, dla końcowego odcinka lub
  • wewnątrz promienia nieprzekraczającego 150 km w linii prostej ze śródlądowego lub morskiego portu załadunku lub wyładunku.

Podsumowując, transport kombinowany polega na tym, że na początku lub na końcu trasy środek transportu korzysta z drogi, a w pozostałym zakresie z usługi kolei, żeglugi śródlądowej lub transportu morskiego.

Tylko przewóz koleją ma znaczenie

Mimo, że ustawodawca mówi o zwrocie podatku przy wykorzystaniu środków transportu w transporcie kombinowanym na terenie RP, faktycznie liczy się tylko przewóz koleją. Jest tak ponieważ w art. 11a postanowiono, że kwotę zwrotu podatku ustala się przyjmując za podstawę liczbę jazd z ładunkiem lub bez ładunku wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »