REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy pogrzebów ofiar katastrofy w Smoleńsku

REKLAMA

REKLAMA

Prezydencka para spoczęła w niedzielę 18.04.2010 r. w krypcie na Wawelu. Rozpoczną się uroczystości pogrzebowe pozostałych ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Poniedziałek, 19 kwietnia

Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zostanie pochowana w poniedziałek, 19 kwietnia w Łodzi. Trumna zostanie wystawiona o godz. 10.30 w bazylice archikatedralnej przy ul. Piotrkowskiej. O godz. 12 rozpocznie się msza św., po niej nastąpi świecka część uroczystości, obejmująca przemówienia przedstawicieli władz adwokatury i innych organizacji. O godz. 15 trumna zostanie przewieziona na Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej.

REKLAMA

REKLAMA

Abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, zostanie pochowany w poniedziałek, 19 kwietnia. O godz. 9 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie przy al. Solidarności 52, potem nastąpi przewiezienie i złożenie ciała w krypcie Soboru Zwiastowania NMP Klasztoru Męskiego w Supraślu.

Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, zostanie pochowany w poniedziałek, 19 kwietnia w Warszawie. O godz. 16 rozpocznie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana, po mszy trumna zostanie przewieziona do krypty w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Paweł Krajewski, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowany w poniedziałek, 19 kwietnia. O godz. 14.00 odbędzie się msza święta w kościele parafialnym pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu komunalnym. Możliwość pożegnania zmarłego w niedzielę, 18 kwietnia o godz. 13.00 w kościele p.w. Świętego Wojciecha.

REKLAMA

Piotr Nurowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zostanie pochowany w poniedziałek, 19 kwietnia w Warszawie. O godz. 11 - msza św. w Katedrze św. Michała i Floriana (ul. Floriańska 3, warszawska Praga). O godz. 12.30 przejazd na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. O godz. 14 kondukt pogrzebowy, złożenie ciała w Alei Zasłużonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bronisława Orawiec-Loeffler, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, zostanie pochowana w poniedziałek, 19 kwietnia w Poroninie. Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona o godz. 14 w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Poroninie, po niej nastąpi odprowadzenie zmarłej na miejscowy cmentarz.

Biskup polowy Tadeusz Płoski i jego sekretarz ks. Jan Osiński zostaną pochowani w poniedziałek, 19 kwietnia w Warszawie. O godz. 12 przed Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 rozpocznie się msza żałobna, następnie ciała bp. Płoskiego i ks. Osińskiego zostaną złożone w krypcie Kaplicy Lotników, znajdującej się w Katedrze Polowej.

Sławomir Skrzypek, prezes NBP, zostanie pochowany w poniedziałek, 19 kwietnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 14 w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po nich nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz.

Jolanta Szymanek-Deresz, wiceszefowa SLD, posłanka, zostanie pochowana w poniedziałek, 19 kwietnia o godz. 17 w Warszawie na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym (ul. Powązkowska 43/45).

Izabela Tomaszewska, dyrektor Zespołu Protokolarnego w Kancelarii Prezydenta, zostanie pochowana w poniedziałek 19 kwietnia w Warszawie. O godz. 9.00 - msza św. w Kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie; potem przeprowadzenie trumny z ciałem i złożenie w grobie o godz. 10.30 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Gabriela Zych, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, zostanie pochowana w poniedziałek, 19 kwietnia w Kaliszu. O godz. 12 rozpocznie się msza św. w kościele św. Gotarda; pogrzeb - na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu.


Wtorek, 20 kwietnia

Anna Borowska, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, i jej wnuk Bartosz Borowski zostaną pochowani we wtorek, 20 kwietnia w Gorzowie Wielkopolskim. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10 w gorzowskiej katedrze. Złożenie ciał do grobu nastąpi o godz. 12 na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie.

Leszek Deptuła, poseł PSL, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia na cmentarzu komunalnym w Mielcu. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 15 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

Katarzyna Doraczyńska, zastępca dyrektora gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta, zostanie pochowana we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 12 rozpocznie się msza św. w parafii Świętego Alberta w Warszawie (Warszawa-Wesoła, ul. Szeroka 2), po mszy przeprowadzenie trumny na Cmentarz Bródnowski w Warszawie.

Aleksander Fedorowicz, prezydencki tłumacz języka rosyjskiego, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Bydgoszczy. O godz. 12 rozpocznie się msza św. kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 3 (od godz. 8 wystawienie trumny). Po mszy kondukt żałobny przejdzie na cmentarz parafii św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Toruńskiej 164.

Paweł Janeczek, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 15.00 w Domu Pogrzebowym na terenie Cmentarza Komunalnego Powązki Wojskowe odbędą się uroczystości pogrzebowe. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Powązki Wojskowe w Warszawie.

O. Józef Joniec, prezes Stowarzyszenia Parafiada, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 16 w Świątyni Opatrzności Bożej msza św.; po niej pochówek w krypcie zasłużonych Polaków.

Mariusz Kazana, szef protokołu dyplomatycznego MSZ zostanie pochowany we wtorek 20 kwietnia w Warszawie. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 9 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (ul. Długa 13/15); po mszy - przeprowadzenie trumny na cmentarz powązkowski i złożenie do grobu w Alei Zasłużonych.

Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Częstochowie. O godz. 12 - msza żałobna na Jasnej Górze, o godz. 14 - złożenie do grobu rodzinnego na cmentarzu na Kulach. Dzień wcześniej o godz. 18 - msza żałobna w warszawskim Kościele Sióstr Wizytek.

Ks. Zdzisław Król, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki i przez szereg lat proboszcz warszawskiej parafii Wszystkich Świętych zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 16.00 - msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej, a po niej nastąpi pochówek w krypcie zasłużonych Polaków.

Ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 16 w Świątyni Opatrzności Bożej. Złożenie ciała w krypcie zasłużonych Polaków. Msza pogrzebowa - w poniedziałek o godz. 19 w parafii św. Tomasza Apostoła na warszawskiej Sadybie.

Wojciech Lubiński, prezydencki lekarz, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 16.30 - msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15), potem przeprowadzenie ciała na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach; o godz. 20 - pożegnanie z honorami wojskowymi.

Barbara Mamińska, Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP, zostanie pochowana we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo żałobne na Powązkach Wojskowych w Warszawie, po czym nastąpi przeprowadzenie trumny i złożenie w grobie.


Środa, 21 kwietnia

Janina Fetlińska, senator PiS, zostanie pochowana w środę, 21 kwietnia w Ciechanowie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10 w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w parafii św. Józefa (Fara), ul. Ks. Piotra Ściegiennego 11.

Jarosław Florczak, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14.00 w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Piłsudskiego w Ząbkach.

Artur Francuz, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 9.00 w Katedrze Polowej WP. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym w Komorowie.

Generał Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Warszawie. O godz. 12 - msza św. w kościele parafialnym Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów (ul. ks. Markiewicza 1, dzielnica Bemowo), następnie odbędzie się pożegnanie gen. Gągora na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przemysław Gosiewski, poseł, wiceprzewodniczący PiS, będzie pochowany w środę, 21 kwietnia o godz. 16 w Warszawie na Powązkach Wojskowych. Msza żałobna zaplanowana jest na godz. 14.30 w kościele pw. Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie.

Dariusz Jankowski, urzędnik Zespołu Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Warszawie. O godz. 16 - msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15), po mszy wyprowadzenie trumny na cmentarz na warszawskich Powązkach.

Tomasz Merta, wiceminister kultury, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 11 - msza żałobna w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście; po mszy pogrzeb na cmentarzu parafialnym (przy ul. Poloneza) Parafii pw. św. Zofii Barat (przy ul. Tanecznej 65).

Justyna Moniuszko, stewardessa, zostanie pochowana we wtorek, 20 kwietnia w Białymstoku. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 10 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Św. Maksymiliana 8 (osiedle Pietrasze); po mszy - pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Białymstoku.

Agnieszka Pogródka-Węcławek, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowana we wtorek, 20 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11.00 w Kościele p.w. NMP w Górze Kalwarii. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym w Górze Kalwarii.

Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu (PiS), zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Białymstoku. O godz. 14 rozpocznie się msza św. żałobna w bazylice metropolitalnej, koncelebrowana przez metropolitę białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego. Potem przemarsz konduktu żałobnego na cmentarz parafii Św. Rocha.

Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. We wtorek o godz. 10 w warszawskim kościele św. Anny rozpocznie się nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz. W poniedziałek o godz. 20 trumna z ciałem Władysława Stasiaka będzie wystawiona w kościele Św. Anny. Odprawiona zostanie msza święta, a następnie odbędzie się całonocne czuwanie.

Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu (SLD), zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Warszawie. O godz. 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 odbędzie się msza św. Pogrzeb o godz. 14 na Cmentarzu Wilanowskim (ul. Biedronki 1a).

Zbigniew Wassermann, poseł PiS, zostanie pochowany we wtorek, 20 kwietnia w Krakowie. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 12 w Bazylice Mariackiej na Rynku Głównym, pogrzeb - o godz. 15 na cmentarzu parafialnym na krakowskich Bielanach.

Sebastian Karpiniuk, poseł PO, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Kołobrzegu. Godz. 9 - msza święta w kościele przy cmentarzu przy ul. Św. Wojciecha, godz. 10 - pogrzeb.

Andrzej Kremer, wiceminister spraw zagranicznych, zostanie pochowany w środę 21 kwietnia w Krakowie. Godz. 9.30 - msza św. w kościele parafialnym Matki Bożej Ostrobramskiej Księży Pijarów, ul. Meissnera. Godz. 11 - pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim.

Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Poseł, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Gdańsku, w tamtejszej Bazylice Mariackiej. Uroczystości pogrzebowe połączone z mszą św. rozpoczną się o godz. 12.

Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Krakowie. Msza św. rozpocznie się o godz. 13 w Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na Cmentarzu Rakowickim, po mszy złożenie do grobu.

Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Warszawie. O godz. 10.00 rozpocznie się msza św. w Domu Pogrzebowym przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach; potem złożenie do grobu.

Marek Uleryk, funkcjonariusz BOR, zostanie pochowany w środę, 21 kwietnia w Dziewierzewie koło Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie). O godz. 12 - msza święta w kościele św. Jakuba, pogrzeb odbędzie się na pobliskim cmentarzu parafialnym.



Czwartek, 22 kwietnia

Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu (PO), zostanie pochowana w czwartek, 22 kwietnia w Katowicach. O godz. 11 rozpocznie się msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49a), pogrzeb - na cmentarzu parafialnym przy ul. Sienkiewicza.

Zbigniew Dębski, członek kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich, zostanie pochowany w czwartek 22 kwietnia w Warszawie. O godz. 12 - msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ul. Długa; po mszy przeprowadzenie trumny do Kwatery Orderu Wojennego Virtuti Militari na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Grzegorz Dolniak, poseł PO, zostanie pochowany w czwartek, 22 kwietnia w Będzinie. Msza św. rozpocznie się o godz. 15 w kościele Św. Trójcy w Będzinie, pogrzeb - na cmentarzu parafialnym przy kaplicy św. Tomasza Becketta.

Grażyna Gęsicka, posłanka, szefowa klubu parlamentarnego PiS, będzie pochowana w czwartek, 22 kwietnia na warszawskich Powązkach Wojskowych. Msza żałobna odbędzie się o godz. 14 w cmentarnej kaplicy. Po niej trumna będzie odprowadzona do grobu.

Ks. Bronisław Gostomski, kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, był proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie. Pogrzeb odbędzie się w rodzinnym mieście - Sierpcu w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w czwartek, 22 kwietnia, o godz. 14.00.

Ks. Ryszard Rumianek, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zostanie pochowany w czwartek, 22 kwietnia w Warszawie. O godz. 14 w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu na Okęciu msza św., po niej wyprowadzenie trumny na cmentarz w Pyrach.

Paweł Wypych, minister w Kancelarii Prezydenta, zostanie pochowany w czwartek, 22 kwietnia w Warszawie. O godz. 12 - msza św. w Katedrze św. Michała i Floriana (ul. Floriańska 3, warszawska Praga), po mszy przeprowadzenie trumny na Cmentarz Bródnowski w Warszawie.


Piątek, 23 kwietnia

Janusz Kurtyka, prezes IPN, zostanie pochowany w piątek, 23 kwietnia, w Krakowie. Godz. 13 - msza św. w kościele św. Piotra i św. Pawła ul. Grodzka. Po mszy założenie do krypty w tym samym kościele.

Dariusz Michałowski, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowany w piątek, 23 kwietnia. O godz. 11.00 odbędzie się uroczystość pogrzebowa w Domu Pogrzebowym na terenie Cmentarza Komunalnego Powązki Wojskowe w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Powązki Wojskowe w Warszawie.

Jacek Surówka, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zostanie pochowany w piątek, 23 kwietnia. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się o godz. 15.00 w Domu Pogrzebowym na terenie Cmentarza Komunalnego Powązki Wojskowe w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Powązki Wojskowe w Warszawie.

Sobota, 24 kwietnia

Ks. infułat Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta, zostanie pochowany w sobotę 24 kwietnia w Warszawie. Godz. 8.30 - msza św. w kościele pw. Dzieciątka Jezus na Żoliborzu; godz. 10.00 - pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ks. Adam Pilch, zastępca ewangelickiego biskupa polowego, zostanie pochowany w sobotę, 24 kwietnia w Warszawie. O godz. 9.30 nabożeństwo żałobne w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2a; dalsze uroczystości na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej.

Edward Wojtas, poseł PSL, zostanie pochowany w sobotę 24 kwietnia w Lublinie. O godz. 11 - msza święta w lubelskiej archikatedrze, potem kondukt żałobny przejdzie na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie ciało zostanie złożone do grobu.

Niedziela, 25 kwietnia

Wiesław Woda, poseł PSL, zostanie pochowany w niedzielę 25 kwietnia w Krakowie. O godz. 12 rozpocznie się msza św. w Bazylice Mariackiej; po mszy - pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w piątek. 20 września prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA

Do 500 zł miesięcznie nie tylko dla osób starszych. Jakie kryteria i orzeczenia? [zmiany 2024 i 2025]

Świadczenie uzupełniające, często nazywane jest „500 plus dla seniora” lub „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono nie tylko osobom starszym. Ponadto o przyznaniu pomocy decyduje niezdolność do samodzielnej egzystencji.

MEN i MS: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań o zaświadczenia przedstawiane przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczenia rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi.

Będą spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

REKLAMA