REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skład Rady Ministrów

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce.
Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce. Obok Prezydenta prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną.  

Rada Ministrów jest organem wieloosobowym. W jej ramach działają bowiem Prezes Rady Ministrów, poszczególni ministrowie oraz inne osoby wchodzące w skład Rady Ministrów.

REKLAMA

Prezes Rady Ministrów

Na czele Rady Ministrów stoi Prezes. Prezes Rady Ministrów nazywany jest popularnie premierem. Należy on do obligatoryjnych członków Rady Ministrów.

Do kompetencji Prezesa należy:

 • kompletowanie składu rządu,
 • dymisjonowanie i powoływanie nowych członków Rady Ministrów,
 • reprezentowanie Rady Ministrów na zewnątrz,
 • wydawanie rozporządzeń,
 • zwoływanie posiedzeń gabinetu oraz przewodniczenie im,
 • ustanawia zarząd komisaryczny w gminie.

Zobacz również: Powołanie Rady Ministrów

To tylko część uprawnień jakie Konstytucja oraz inne ustawy przyznają premierowi. Należy pamiętać również o tym, że przed udzieleniem wotum zaufania to Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi expose. Premier decyduje o składzie i zmianach w rządzie. Natomiast dymisja Prezesa Rady Ministrów oznacza zawsze dymisję całego gabinetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceprezes Rady Ministrów

REKLAMA

W skład Rady Ministrów mogą wchodzić Wiceprezesi Rady Ministrów (wicepremierzy). Możliwe jest jednak istnienie gabinetu bez wicepremierów. W historii polskiego parlamentaryzmu po 1989 r. istniał jeden rząd, w którym nie było wicepremiera. Był to rząd Jana Olszewskiego.

Wszystkie inne Rady Ministrów posiadały w śród swoich członków Wiceprezesów. Obecność wicepremierów oraz ich ilość zależy formalnie od woli Prezesa. Jednak najczęściej decyzja o powołaniu wicepremierów (oraz ich ilości) zależy od ustaleń między partiami tworzącymi koalicję

Wiceprezesem może być zarówno minister jak i osoba nie będąca ministrem.

Wicepremier zastępuje premiera. Gdy nie ma Prezesa Rady Ministrów w kraju (lub gdy jest na urlopie) wtedy Wiceprezes wykonuje jego obowiązki.

Minister resortowy

W skład Rady Ministrów muszą wchodzić również ministrowie, kierujący działem administracji rządowej. Są oni popularnie nazywani ministrami resortowymi.

Zalicza się do nich m. in.:

 • Ministra Spraw Zagranicznych,
 • Ministra Obrony Narodowej,
 • Ministra Spraw Wewnętrznych,
 • Ministra Finansów,
 • Ministra Gospodarki,
 • Ministra Zdrowia i wielu innych.

Ministrowie ci kierują działami administracji rządowej. Minister taki może wydawać rozporządzenia.

Zobacz również: Konstytucja RP

Ministrowie „bez teki”

Przeciwieństwem ministrów resortowych są ministrowie „bez teki”. Są to członkowie Rady Ministrów jednak nie mają oni pod sobą żadnego działu administracji. Najczęściej mają do zrealizowania konkretne zadania powierzone im rzez premiera. Ministrowie ci nie mogą wydawać rozporządzeń

Przewodniczący komitetów

W skład Rady Ministrów wchodzą również przewodniczący komitetów. Przewodniczący mają takie same uprawnienia jak ministrowie resortowi, w tym mogą wydawać rozporządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe limity zużycia prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i Karta Dużej Rodziny 2000 kWh. Tylko w tych limitach grosze za 1 kWh [Ustawa u prezydenta]
  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna podwyżka renty socjalnej w 2024 r. Świadczenie wspierające zablokuje taką podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  REKLAMA

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA