reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zarząd powiatu > Kiedy premier może rozwiązać zarząd powiatu?

Kiedy premier może rozwiązać zarząd powiatu?

Organami powiatu są rada oraz zarząd. Rada jest organem stanowiącym w powiecie natomiast zarząd jest organem wykonawczym. Nadzór nad działalnością tych organów prowadzi Prezes Rady Ministrów oraz właściwy miejscowo wojewoda.

Nadzorowi nad działalnością samorządu powiatowego poświęcony jest rozdział 8 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Tam tez trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, co się dzieje gdy organy powiatu łamią przepisy prawa.

Skutki łamania prawa przez zarząd powiatu uregulowane są w art. 83 ust 2 przytoczonej wyżej ustawy. Opisana jest tam szczegółowa procedura jaka należy spełnić aby móc rozwiązać zarząd powiatu.

Przepis określa jakie przesłanki muszą być spełnione aby można było odwołać zarząd powiatu. Ustawa określa je dość lakonicznie, jako powtarzające się naruszenie przez zarząd powiatu Konstytucji lub ustaw.

Zobacz serwis: Powiat

Inicjatorem postępowania w sprawie odwołania zarządu powiatowego jest wojewoda. Oczywiście chodzi o właściwego miejscowo wojewodę.

Wojewoda, który powziął wiadomość o naruszeniu przepisów prawa przez zarząd wzywa radę powiatu do podjęcia odpowiednich kroków prawnych w celu zaprzestania tych naruszeń. Takim krokiem prawnym może być odwołanie zarządu lub starosty na „ogólnych” zasadach.

Jeżeli z zarządem nie może uporać się rada wtedy inicjatywę przejmują władze centralne. W takiej sytuacji wojewoda za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o rozwiązanie zarządu powiatu.

Ministrem odpowiedzialnym za administracje publiczna jest minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz również dział: Konstytucja RP

W razie rozwiązania zarządu, do czasu wyboru nowego zarządu, funkcję zarządu pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz również serwis: Gmina

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama