REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrealizować receptę po zastrzeżeniu numeru PESEL? Masz takie obawy?

apteka recepta zastrzeżenie PESEL kredyt pożyczka wyłudzenie
Jak zrealizować receptę po zastrzeżeniu numeru PESEL? Masz takie obawy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość zastrzegania numeru PESEL istnieje od listopada 2023 r. Jednak to teraz przestrzeń publiczną zalała lawina informacji o tym, że należy to zrobić. Dlaczego? Co z codziennym korzystaniem z tego numeru?

Skąd ta lawina informacji o zastrzeganiu PESEL?

Choć możliwość zastrzeżenia numeru PESEL istnieje już od listopada 2023 r., to dopiero pod koniec maja internet zaczął żyć tematem, a początek czerwca to wręcz lawina informacji o tym, jak wykonać tę czynność. Dlaczego? Bo z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia, instytucje, które mają obowiązek weryfikacji tego numeru w bazie zastrzeżeń, dostały czas na to, by się do tego systemu „podłączyć” i to dopiero od czerwca przeprowadzanie weryfikacji jest dla nich obowiązkowe. I choć o zastrzeganiu numeru PESEL mówi się obecnie dużo, jednak nadal są sprawy, które mogą w tym zakresie niepokoić.
Głównym celem zastrzeżenia numeru PESEL ma być przejęcie kontroli nad jego wykorzystaniem. Oczywiście w grę wchodzi głównie wykorzystanie niepożądane, które prowadzi do zaciągania zobowiązań finansowych. PESEL nigdy nie był szczególnie chroniony, a od czasu, gdy zaczęliśmy podawać go w aptekach podczas realizacji recept, można powiedzieć, że jest powszechnie dostępny. Nie jest to problematyczne aż do chwili, gdy ktoś nie postanowi wykorzystać go bez naszej wiedzy np. do zaciągnięcia pożyczki czy wyrobienia kopii naszej karty SIM. Takim właśnie niepożądanym sytuacjom ma zapobiegać zastrzeżenie numeru.
PESEL można zastrzec w aplikacji mObywatel, w serwisie gov.pl albo w urzędzie gminy. Cała procedura jest bezpłatna, a jeśli przeprowadzamy ją elektronicznie, trwa dosłownie chwilę. Jednak co dalej?

REKLAMA

Nie założysz konta, nie zaciągniesz kredytu, ale zrealizujesz receptę

Konsekwencją zastrzeżenia numeru PESEL jest oczywiście nie tylko to, że niepożądane osoby nie wezmą na nas kredytu czy pożyczki, ale również to, że my sami nie będziemy mogli tego zrobić, dopóki nie zmienimy tymczasowo statusu numeru na niezastrzeżony. Jednak pożyczki i kredyty to nie wszystko. Nie otworzymy również w banku nowego konta (nawet, jeśli jesteśmy już jego klientem), nie załatwimy sprawy u notariusza i nie wyrobimy kopii karty SIM. Przed każdą z tym czynności będziemy musieli pamiętać o zdjęciu zastrzeżenia z numeru, a po załatwieniu sprawy o ponownym jego założeniu (chyba że skorzystamy z czasowej rezygnacji z zastrzeżenia, określając termin jej automatycznego zakończenia). To wszystko wydaje się jednak mało kłopotliwe, bo zapewne większość obywateli nie korzysta ze wskazanych usług szczególnie często, jednak może rodzić się pytanie, co dalej z codziennym wykorzystywaniem numeru PESEL, np. podczas realizacji recept, czy zapisu do lekarza? Można by rzec, że nic. Ani podmioty lecznicze, ani apteki nie znalazły się bowiem w grupie podmiotów, które są zobowiązane do weryfikacji tego numeru w bazie zastrzeżeń, co oznacza, że w relacjach z nimi będziemy mogli korzystać z niego na takich samych zasadach, jak dotychczas, bez względu na to, czy jest zastrzeżony, czy nie. To samo dotyczy takich sytuacji, jak załatwianie spraw w urzędzie, czy zakup biletów lotniczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: chce dalej grzywien 30 000 zł za nieświadome naruszanie przepisów o legalnej pracy

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając uprzednio, czy jego pobyt na terytorium RP jest zgodny z prawem są ścigani Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i karani grzywną do 30 000 zł. 

Min. sprawiedliwości A. Bodnar: Rozwody od ręki i bez sędziego. Notariusz albo rozwód w USC. Bez orzekania o winie

Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.

Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

REKLAMA

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA